Otwarcie nowej specjalizacji

SKiBA pierwsza w Polsce wyszkoli instruktorów pantomimy

Pomysł otwarcia nowej specjalizacji w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, czyli popularnej SKiB-ie, to wspólna inicjatywa szkoły i Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Henryka Tomaszewskiego, które działa przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

- Przyszła do nas Grażyna Bielawska, prezes Towarzystwa i jedna z najstarszych aktorek Henryka Tomaszewskiego. Stwierdziłyśmy, że po pierwsze warto kultywować wrocławskie tradycje pantomimy, a po drugie, że w Polsce brakuje kierunku, który szkoliłby instruktorów pantomimy - mówi Krystyna Hrycyk, dyrektor SKiB-y.

Trwa drugi nabór na specjalizację pantomima na Wydziale Animacji Kultury. W pierwszym, czerwcowym, przyjęto pięć osób.
- Szukamy osób z dobrym słuchem, poczuciem rytmu, koordynacją ruchów. Sprawnych fizycznie. Możemy przyjąć jeszcze do 6 osób, bo na roku nie może być więcej niż 11 - dodaje Krystyna Hrycyk.

Uczniowie studium będą kształcić się na nowej specjalizacji, podobnie jak na siedmiu pozostałych, przez dwa lata. Historię pantomimy będzie wykładał aktor i mim Janusz Stankiewicz. Aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy nauczą technik pantomimy klasycznej i mimu oraz reżyserii (Zbigniew Szymczyk), plastyki ciała (Grażyna Bielawska) i tworzenia zadań aktorskich, etiud i monodramów (Tomasz Dajewski).

- Ta specjalizacja to swego rodzaju eksperyment. Jeśli po dwóch latach okaże się, że się udał, będziemy kontynuować przyjęcia na ten kierunek - zapewnia szefowa studium. Dokumenty do siedziby uczelni przy ul. Niemcewicza 4 (podanie, świadectwo dojrzałości i trzy zdjęcia) należy składać do 26 sierpnia. Dwa dni później, o godz. 10, odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.
Zajęcia w SKiB-ie zaczną się w październiku.

Marta Wróbel
POLSKA Gazeta Wrocławska
11 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...