Otwarcie świata absurdu

"Starucha" - reż. Igor Gorzkowski - Teatr Ochoty w Warszawie

Warszawski Teatr Ochoty przygotowuje nowy spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego inspirowany twórczością rosyjskiego pisarza Daniła Charmsa oraz działalnością awangardowej grupy artystycznej OBERIU. Premiera odbędzie się na początku maja 2011 w Lublinie i w Warszawie

Starucha trzyma zegar bez wskazówek, z którego jednak da się odczytać godzinę. Ta sytuacja otwiera świat dziwnych, absurdalnych zdarzeń, świat, w którym granicę między życiem a śmiercią można przekraczać w każdą stronę, a zwykłe czynności, jak kupowanie chleba czy picie wódki prowadzą do nieprzewidywalnych skutków. Sąsiad-gawędziarz, przyjaciel-filozof i kobieta-romantyczne złudzenie towarzyszą Daniłowi w zmaganiach z nieustannie zmieniającą się rzeczywistością. 

Igor Gorzkowski sięga do twórczości jednego z najbardziej intrygujących ugrupowań artystycznych pierwszej połowy XX wieku. Rekonstruuje teatr oberiutów, wczytując się nie tylko w tekst najdłuższej prozy Charmsa - powieści „Starucha”, lecz także w manifest i biografie członków Oberiu.

Spod groteskowo-onirycznego sztafażu wyziera lęk przed nieuchronnością śmierci i zapowiedź tragicznych losów członków grupy. Reżyser zaprosił do współpracy kostiumografkę Magdalenę Dąbrowską, odpowiedzialnego za scenografię Roberta Pludrę z grupy PG13, a także młodego kompozytora Piotra Tabakiernika, którego akompaniament na żywo nawiązywać będzie do taperskich klimatów początków ery kinematografii. W obsadzie znaleźli się: Wiktoria Gorodeckaja, Anna Sroka, Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy), Adam Ferency (Teatr Dramatyczny), Kamil Pruban (Akademia Teatralna) oraz w roli głównej - Andrzej Mastalerz.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się 5 maja 2011 w Teatrze Centralnym w Centrum Kultury w Lublinie, który jest koproducentem przedstawienia. Premiera będzie miała miejsce 9 maja 2011 w Teatrze Ochoty w Warszawie.

(-)
Materiały Teatru
16 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia