Owacyjnie przyjęta gala baletowa

Opera Krakowska w Krakowie

Gala baletowa „Grand pas…!” (26.06.2015) była wieczorem pełnym prawdziwych gwiazd. Krakowska publiczność po raz szósty w ramach Letniego Festiwalu podziwiała najwybitniejszych tancerzy – solistów z największych teatrów i zespołów baletowych w Europie.

Światowy poziom krakowskiej gali sprawia, że co roku jest to absolutne święto tańca. Niezmiennie zachwyca w nim wirtuozeria, pasja i talent wyśmienitych artystów. Nie inaczej było tym razem, w piątkowy wieczór na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Gala została owacyjnie przyjęta przez publiczność. Popisowe choreografie nagradzano gromkimi brawami.

Wieczór otworzyli soliści z Estońskiej Opery Narodowej Alena Shkatula i Dzianis Klimuk, prezentując pas de deux z baletu „Śpiąca Królewna" w choreografii Mariusa Petipy (nowa redakcja Thomas Edur). Następnie wystąpił François Mauduit, tancerz i choreograf wraz z Géraldine Lucas z Compagnie Chorégraphique François Mauduit oraz Daria Ivanova i goszczący kilkukrotnie na gali „Grand pas...!" Dawid Kupinski ze Szwedzkiej Opery Królewskiej. Zobaczyliśmy również solistów Opery Narodowej w Paryżu – Laëtitie Pujol i Floriana Magnenet w pas de deux z baletu „L'historie de Manon" w choreografii Kennetha MacMillana. Na zakończenie pierwszej części wystąpił Balet Opery Krakowskiej, który zaprezentował „Uwerturę żołnierza" w choreografii Jacka Tyskiego – fragment najnowszej premiery baletu „Emocje". W partiach solowych zatańczyli: Martyna Dobosz, Robert Kędziński, Dzmitry Prokharau i Yauheni Raukuts. Drugą cześć wieczoru rozpoczęli Gabriela Kubacka i Dzmitry Prokharau choreografią Katarzyny Aleksander-Kmieć „Mirror in a mirror". Po raz kolejny na gali „Grand pas...!" gościli Igor Kolb oraz Sofia Gumerova z Teatru Maryjskiego, którzy zaprezentowali m.in. pas de deux z baletu „Carmen Suite" w oryginalnej choreografii Alberto Alonso. Goście z Opery Paryskiej zatańczyli w tej części pas de deux ze słynnego baletu „Le Parc" w choreografii Angelina Preljocaja, a Daria Ivanova i Dawid Kupiński powrócili na scenę w „In Light and Shadow" w choreografii Krzysztofa Pastora. Kolejny raz wystąpili na gali baletowej Saori Koike i Mikhail Martynyuk, soliści Kremlowskiego Teatru Baletu, najpierw w pas de deux z baletu „Piękna i Bestia" w choreografii Wayne Eagling, a na zakończenie w pas de deux z baletu „Don Kichot" w choreografii Aleksandra Gorsky'ego. Fenomenalnie zatańczone przez solistów z Moskwy finałowe pas de deux, przerywał gorący aplauz publiczności.

Gala baletowa „Grand pas...!" to wyjątkowa możliwość by podziwiać nie tylko mistrzowsko wykonane wariacje i duety, ale także by poznać dzieła wybitnych choreografów, zarówno klasyków, jak i tych współczesnych, obecnie kreujących oblicze scen baletowych na całym świecie.

Galę baletową przygotowała Elena Korpusenko, kierownik Baletu Opery Krakowskiej przy współpracy Dariusza Pawelca (światło) i Bożeny Pędziwiatr (opieka scenograficzna).

(-)
Materiał Opery
30 czerwca 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia