Owoce miłości, czyli wyobraźnia spod trzepaka

Joanna Szczepkowska w klubie Chłodna 25

W poniedziałkowy wieczór życie w klubie Chłodna 25 płynęło normalnym rytmem. Stukały klawisze laptopów, obficie lało się wino, ktoś do kogoś szeptał, tu i ówdzie wybuchał śmiech. Nic nie wskazywało, że Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowało tu właśnie drugą, tym razem kobiecą edycję cyklu "Tytuł Roboczy Warszawa". I że gościem imprezy będzie aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska

Tak jak w przypadku edycji męskiej spotkania dotyczą poszukiwania tropów warszawskich w życiu i twórczości zapraszanych pisarzy. W przypadku Szczepkowskiej nie trzeba było szukać ich daleko. - Urodziłam się w Warszawie i tutejsze podwórka, trzepaki, domy były tym, co ukształtowało moją wyobraźnię - przyznawała. 

- Najpierw Ochota, później Starówka i wreszcie Saska Kępa, gdzie mieszkam i nie wyobrażam sobie dla siebie innego miejsca. 

Aktorka przeczytała fragmenty swoich książek "4 czerwca" i "Kocham Paula McCartneya", uraczyła obecnych wierszami z tomów "Ludzie ulicy oraz inne owoce miłości" i "Miasta do wynajęcia". Każdy z nich uruchamiał lawinę anegdot. A to o "aktorskim" domu przy ul. Filtrowej 64, w którym mieszkali i "dobrze bawili się" m.in. Hanka Bielicka, Irena Kwiatkowska, Kazimierz Brusikiewicz. A to o obsiadających murki Saskiej Kępy menelach, z którymi Szczepkowska stara się uparcie nawiązywać kontakty. 

Stawiano pytania - padały odpowiedzi. Wyłaniał się z nich obraz Szczepkowskiej - osoby na wskroś "warszawskiej", zakorzenionej w mieście i zainteresowanej nim. Głównie jako miejscem do życia, ale też tematem literackim. I szkoda tylko, że zainteresowało to zaledwie kilkanaście osób. Ilu stawi się za miesiąc? 23 listopada gościem będzie Ewa Toniak.

Wojciech Lada
Zycie Warszawy
22 października 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia