Owocna współpraca

Regionalne Centrum Kultury w Pile

Sejmik przyznał 196 tysięcy złotych na tegoroczne koncerty i spektakle w pilskiej "Fabryce Emocji".

W ubiegłym roku artyści z podległych marszałkowi instytucji wystąpili łącznie w siedmiu spektaklach i koncertach w Pile, które obejrzało około 2400 widzów.

Kulturalna współpraca samorządu województwa wielkopolskiego i miasta Piła rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy pięć regionalnych samorządowych instytucji artystycznych - Teatr Wielki w Poznaniu, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Filharmonia Poznańska - zaprezentowały swoje spektakle i koncerty w Regionalnym Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile.

W 2013 roku artyści z podległych marszałkowi instytucji wystąpili łącznie w siedmiu wydarzeniach, które obejrzało około 2400 widzów, co pokazuje, że ubiegłoroczna inicjatywa cieszyła się sporą popularnością. Koszty wspomnianych spektakli w północnej Wielkopolsce w całości sfinansowano wówczas z budżetu województwa. Pomysł okazał się na tyle dobry, że zdecydowano o kontynuacji współpracy, choć w nieco innej formule, przekazując pieniądze na wyjazdy bezpośrednio do teatrów i filharmonii. A do grona instytucji biorących udział w tym projekcie dołączy w 2014 r. Teatr Nowy w Poznaniu.

- W tym roku także chcemy zaoferować mieszkańcom Piły dostęp do ciekawych kulturalnych wydarzeń, ale postanowiliśmy nie dawać pieniędzy miastu, lecz sfinansować koszty wyjazdów samorządowych instytucji - tłumaczyła radnym z Komisji Kultury Agata Grenda, dyrektor Departamentu Kultury UMWW.

- Piła ma dobre warunki, świetną salę do koncertów, a jednocześnie wykorzystujemy pracę naszych artystów - uzupełnił radny Henryk Szopiński. Z kolei przewodnicząca komisji Maria Grabkowska dodała, że radni sejmiku od lat zabiegali o to, by podległe marszałkowi województwa instytucje kultury wyjeżdżały z koncertami i spektaklami w teren.

Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury "Fabryka Emocji" w Pile Stanisław Dąbek, w porozumieniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz dyrektorami samorządowych instytucji kultury, ustalił harmonogram tegorocznych występów. - Repertuar jest gotowy, choć niewykluczone, że detale, np. daty poszczególnych występów, mogą się jeszcze zmienić - dodaje Agata Grenda.

Teatr Wielki im. S. Moniuszki zaproponuje "Komedię o niemej żonie". "Dwunastu gniewnych ludzi" zagrają artyści z Teatru Nowego w Poznaniu. Polski Teatr Tańca - Balet Poznański przedstawi dwa spektakle: "Dobrze, że tu jesteś" oraz "Czterdzieści". Widzowie z Piły będą mogli zobaczyć również "Pinokia" w wykonaniu Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie oraz "Szalone nożyczki" zaprezentowane przez aktorów Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Z kolei Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Chłopięcy i Męski Poznańskie Słowiki przedstawią koncerty: "Mozart i Wielkopolanie", a także "Słowicze kolędowanie".

Łączny koszt wszystkich spektakli i występów wyniesie 196 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na honoraria, obsługę techniczną, przejazd artystów, transport dekoracji lub instrumentów, tantiemy, delegacje oraz, jeżeli zajdzie taka konieczność, koszty noclegów w Pile.

Przyczynkiem do rozpoczęcia współpracy regionalnego samorządu z Piłą był m.in. fakt braku w tym mieście, a nawet w całym subregionie pilskim, instytucji artystycznej lub upowszechnieniowej, dla której organizatorem jest samorząd województwa wielkopolskiego.

RAK
Ziemia Kaliska
20 marca 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...