Ożywczy prąd teatru tańca

"Jewrope" - chor. Yoshiko Waki z zespołem - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

18 grudnia w CK Zamek odbędzie się polska premiera spektaklu "Jewrope", będącego efektem współpracy artystów Polskiego Teatru Tańca z kolektywem Bodytalk, którego tancerze i dyrektorka, japońska artystka Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika.

W "Jewrope" odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca.

Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. "Jewrope" to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

Prapremiera spektaklu "Jewrope" odbyła się w 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana. "Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?", pytają aktorzy wybranych widzów. Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi. Zespół artystyczny Bodytalk nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja "Jewrope", która powstała we współpracy z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu" - pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl Bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej.

Bodytalk z siedzibą w Kolonii, tworzy teatr tańca silnie zakorzeniony w społeczności, w której powstaje. Prasa okrzyknęła go mianem "radykalnie lokalnego". Ich praca zdobyła międzynarodowe uznanie, wg słów jednego z krytyków: "Rzadko widzi się tak inteligentną hałaśliwość i brak pokory w tańcu niezależnym stojącym w opozycji do kultowej sceny Berlińskiej, która występuje na scenie jak dorosły, "Bodytalk" prezentuje szczerą, lecz mądrą bezpośredniość. Dyrektorzy artystyczni państwowych i miejskich teatrów, miejcie się na baczności."

Tancerka i choreograf Yoshiko Waki wraz z byłymi członkami Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin, Opera Bonn) założyli bodytalk sześć lat temu. Od 2012 Bodytalk otrzymuje od landu Północna Nadrenia Westfalia grant wspierający taniec "Spitzenförderung Tanz". Ich prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.

Premiera "Jewrope" obędzie się 18 i 19 grudnia o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek. Sprzedaż biletów na wydarzenie ruszy już dziś po południu. Będzie je można nabyć w impresariacie PTT, na stronie http://bilety.ptt-poznan.pl/, a od przyszłego tygodnia również w kasach CK Zamek. Zapraszamy!

(-)
Materiał Teatru
17 grudnia 2014

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...