Pan Karol i powaby sceny

"Wakacje Don Żuana" - reż: Anna Polony - Gliwicki Teatr Muzyczny

Kto to jest dyrektor Gabarini? Tylko bez skojarzeń, prosimy! To jest po prostu postać symboliczna, uosabiająca dyrektorów scen muzycznych całego świata. I bohater najnowszej premiery (dokadniej prapremiery) Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Czyli: musicalu pt. "Wakacje Don Żuana", do którego libretto wymyślił Krzysztof Korwin Piotrowski , muzykę skomponował Marek Kuczyński, a teksty piosenek napisał Michał Rusinek. Rzecz całą wyreżyserowała zaś Anna Polony.

Fabuła musicalu jest tyleż zabawna, co smutnie aktualna. Oto pewien teatr wpada w kłopoty finansowe, więc jego szef postanawia powierzyć główną rolę w nowym przedstawieniu amatorowi. Nie jest to jednak amator zwyczajny, tylko bardzo ambitny i bardzo bogaty. Prezes Karol, bo o nim mowa, jest właścicielem fabryki gwoździ i daje na premierę calutkie pół miliona.

Gdy rzecz zostaje prawie dogadana, wtedy jednak zaczynają się schody, bo na aktorstwo Karola nie chcą się zgodzić ani jego krewni, ani pracownicy teatru... Pierwsi obawiają się utraty rodzinnej fortuny, drudzy nie chcą wpuścić do zawodu kogoś bez aktorskiego przygotowania. Nie takie jednak kłopoty w scenicznych komediach udawało się już rozwiązać!

W gliwickim spektaklu wiele jest odniesień do dwóch dramatów Moliera: "Mieszczanina szlachcicem" oraz "Don Juana".

Gliwice, GTM, ul. Świat 55/57

Piątek, 23 marca, g.19.00 bilety 50-35 zł

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
24 marca 2012

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...