Paniczny lot w króliczą norę

"Alicja po drugiej stronie" - reż. Aleksandra Konieczna - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Trwają próby inscenizacji słynnego dzieła Lewisa Carrolla o Alicji. Reżyseruje znana aktorka, Aleksandra Konieczna - z pochodzenia Opolanka - która jest też autorką adaptacji.

"Alicja w Krainie Czarów" - utwór angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Litwidge'a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) opublikowany został 4 lipca 1865. Książka zachowuje absurdalną logikę snu, jest wypełniona satyrycznymi aluzjami do przyjaciół i wrogów Dodgsona, parodiami szkolnych wierszyków, których uczyły się w XIX wieku brytyjskie dzieci, zawiera także odniesienia lingwistyczne i matematyczne. Kontynuacją "Alicji" jest "Po drugiej stronie lustra".

Utwór jest trudny do sklasyfikowania. Maciej Słomczyński pisze w przedmowie do "Alicji" w swoim tłumaczeniu, że "jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych".

Inscenizacja, którą w naszym Teatrze zaczęła przygotowywać Aleksandra Konieczna będzie adresowana wyłącznie do dorosłych widzów. - "Alicja po drugiej stronie lustra to adaptacja obu części dzieła. To opowieść o panicznym i samotnym locie w "króliczą norę". O tym, czym jest ona, dla nas dorosłych. I o tym co jest na końcu tego lotu. O tym, że trzeba "dać się wylecieć", jak mówi Czerwona Królowa, by stać się nową. mam nadzieję nie gorszą osobą - mówi Aleksandra Konieczna. Alicję zagra Judyta Paradzińska. Czerwoną Królową będzie Grażyna Misiorowska.

Aleksandra Konieczna jest znaną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Do ogólniaka chodziła w Prudniku. W 1988 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracowała w stolicy w Teatrze Współczesnym, Teatrze Dramatycznym, a od 2000 roku związana jest z TR Warszawa. Wyreżyserowała m.in.: "Tlen" Iwana Wyrypajewa (TR Warszawa 2004), "Helene S." Moniki Powalisz (TR Warszawa 2006), "Imieniny" Marka Modzelewskiego (Teatr Narodowy 2006), "I nie było już nikogo" Agathy Christie (Teatr Narodowy 2011), "Kobietę z zapałkami" (Teatr Narodowy 2012).

(-)
Materiał Teatru
17 stycznia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia