Pantomima w ramach Nowych Horyzontów

19. MFF Nowe Horyzonty

Od 25 lipca do 4 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, a w tegorocznym programie znajdują się wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego – seans archiwalnego przedstawienia, warsztaty oraz instalacja performatywna „Kontr-Akt".


27 lipca i 1 sierpnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się seanse archiwalnego przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy „Rycerze króla Artura" w reżyserii i choreografii Henryka Tomaszewskiego.

Z programu przedstawienia: „Scenariusz przedstawienia jest swobodną adaptacją licznych legend związanych z tematem Króla Artura, Rycerzy Okrągłego Stołu i Grala zawartych między innymi w zbiorach: Thomas Malory „Śmierć Artura", Roger L. Green „O Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu". W samej inscenizacji Tomaszewski wielokrotnie odchodził od zapisów legendarnych tworząc własną, oryginalną wersję dziejów średniowiecznego dworu Króla Artura."

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Henryk Tomaszewski
Scenografia: Zofia de Ines Lewczuk
Muzyka: Gordon Giltrap, Johann Nepomuk Hummel, Richard Wagner, Bogdan Dominik
Nagranie: Hubert Bregulla
Układy pojedynków: Jerzy Wojciechowski
Premiera: Wrocław, 26.10.1981 r.
Informacje o zakupie biletów i karnetów na stronie Kina Nowe Horyzonty

„Rycerze króla Artura" reżyseria Henryk Tomaszewski
Dolnośląskie Centrum Filmowe
27 lipca 2019, godz. 17:15 i 1 sierpnia 2019, godz. 13:15

Od 1 do 3 sierpnia w ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Nowe Horyzonty odbędzie się prezentacja instalacji performatywnej „Kontr-Akt".
„Kontr-akt" to spotkanie tradycji teatralnych Henryka Tomaszewskiego i sztuki mediów. Punktem wyjścia do tego eksperymentu stały się metody pracy Tomaszewskiego, jego koncepcja teatru, a przede wszystkim pamięć o nim i wspomnienia zachowane przez aktorów z nim pracujących i współtworzących Wrocławski Teatr Pantomimy.
Ich doświadczenia spotykają się z audiowizualnymi poszukiwaniami IP Group – zyskując nowe konteksty i znaczenia. Wykorzystujące technologię rozwiązania artystyczne stają się tutaj partnerami scenicznymi aktorów pantomimy, a jednocześnie w autorski sposób nawiązują do pracy z obrazem i wizualnymi aspektami, które szczególnie interesowały i inspirowały Tomaszewskiego.
„Kontr-Akt" kreacja zespołowa IP Group i Wrocławskiego Teatru Pantomimy
IP Studio, ul. Ruska 46 A/III piętro
1, 2, 3 sierpnia 2019, godz. 17:30-21:00
wstęp wolny

„Pantomima porusza" - rozgrzewki ruchowe na dzień dobry i na dobranoc
Zajęcia ruchowe z elementami pilatesu, jogi i stretchingu prowadzone przez aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy przez cały czas festiwalu w ogrodzie hotelu PURO.
Podczas porannych rozgrzewek będziemy wzmacniać mięśnie całego ciała, poprawimy stabilizację mięśni głębokich, zadbamy o koordynację, balans i koncentrację, czyli przygotujemy ciało i głowę na całodzienne festiwalowe wyzwania. Wieczorem skupimy się głównie na rozciąganiu, rozluźnianiu i relaksie. Zadbamy przede wszystkim o kręgosłup, postawę i obniżenie poziomu stresu i napięć.
W trakcie treningów wykorzystywane będą ćwiczenia statyczne i dynamiczne.
Treningi przeznaczone są dla wszystkich chętnych. Obowiązuje luźny, wygodny strój.
Pantomima porusza – trening fizyczny
ogród hotelu PURO
ul. Pawła Włodkowica 6
25 lipca – 4 sierpnia; godz. 9:00 i 19:00

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, budżetu UMWD

Piotr Soroka
Materiał Teatru
18 lipca 2019

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...