Pasażerka w symbolicznym wagonie

"Pasażerka" - reż: D. Pountney - Opera Narodowa w Warszawie

W foyer Teatru Wielkiego otwarta została wystawa "Pasażerka. Słuchowisko, film, powieść, opera". Ekspozycja zapowiada premierę, która odbędzie się 8 października.

Spektakl operowy Mieczysława Weinberga w reż. Davida Pountneya to pierwsza w historii TW-ON tak duża i spektakularna koprodukcja. Jej libretto powstało w oparciu o powieść Zofii Posmysz.

Wcześniej nowela autorki posłużyła do powstania filmu Andrzeja Munka. O przerwanej śmiercią reżysera produkcji, poprzedzającym go słuchowisku, powieści oraz operze, która dotarła do Warszawy, a także o bohaterach historii i ich pierwowzorach opowiada kameralna ekspozycja. Jej organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza. Plastyczną koncepcję opracował Borys Kudliczka.

Teatralny scenograf naznaczył niewielką przestrzeń dyskretnymi, ale i symbolicznymi elementami. Ściany pokrywa delikatnie zarysowana siatka.

Drewniana podłoga przywołuje skojarzenia z deskami wagonów, którymi przywożono więźniów do Auschwitz i pokładem statku, na którym rozgrywa się współczesna część opery i przywołany na malutkich ekranikach film Munka. W centralnej części wyeksponowano medalik. - Zofia Posmysz dostała go w obozie od współwięźnia - opowiada kurator wystawy Aleksander Laskowski. Przekazał go jej, mówiąc: "Niech cię chroni. Donieś go do wolności".

JGZ
Zycie Warszawy
1 października 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia