pasja i Pasja

rozmawiają Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter

U progu Wielkiego Tygodnia o wielości znaczeń pasji (i Pasji) w sztuce Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter rozmawiać będą pod szyldem Evviva l'arte.

W cyklu EVVIVA L'ARTE:

Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter: Pasja w sztuce.

21 marca, godz. 19.00

Teatr Collegium Nobilium, Warszawa, ul. Miodowa 22/24

prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

Pasja to słowo wieloznaczne. Może oznaczać zaangażowanie, namiętność, oddanie Takie, z jakim sztukę uprawia Maja Komorowska, od swych pierwszych ról u Grotowskiego przez wszystkie wybitne dokonania aktorskie i reżyserskie (o czym doskonale wiedzą między innymi kolejne roczniki dyplomantów Pani Profesor występujące pod jej opieką na scenie TCN) - po ostatni występ w roli Ewangelisty w uroczystym wykonaniu utworu Krzysztofa Pendereckiego "Pasja - Fragmenty według Pasji" w warszawskiej archikatedrze św. Jana.

To przedsięwzięcie jest powrotem do muzycznej formy pasji stosowanej choćby przez Jana Sebastiana Bacha.

Wreszcie Pasja rozumiana jako fragmenty Ewangelii opowiadające o męce Pańskiej.

Na przestrzeni dziejów powstało wiele dzieł sztuki - przede wszystkim w muzyce i rzeźbie - związanych z pasją. Także współcześnie, by wspomnieć kontrowersyjny film Mela Gibsona, o którym ksiądz Andrzej Luter, duszpasterz z długoletnim doświadczeniem krytyka i publicysty pisał na łamach Gazety Wyborczej: "Skoro słowo nie działa, skoro symbole straciły moc... Jesteśmy odcięci od ludzkiego, fizycznego wymiaru ofiary Chrystusa. Dlatego ten film trafił w swój czas. Jako wstrząs i jako przypomnienie".

U progu Wielkiego Tygodnia o wielości znaczeń pasji (i Pasji) w sztuce Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter rozmawiać będą pod szyldem Evviva l'arte.

W cyklu Natalii Adaszyńskiej gościli dotąd między innymi: Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Andrzej Grabowski i Mariusz Szczygieł, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Mikołaj Łoziński i Rafael Lewandowski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Krzysztof Czeczot, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Wojciech Malajkat i Henryk Sawka oraz Andrzej Wajda.

(-)
Materiał Organizatora
18 marca 2013
Portrety
Maja Komorowska

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia