Pasowany przez oberżystę

"Don Kichote" - reż. Bogdan Ciosek - Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska

Sceniczna interpretacja największego dzieła literatury hiszpańskiej wszechczasów

Opowieść o szlachcicu Alonso Quijano z Manczy, który pod wpływem lektury ksiąg o błędnych rycerzach uwierzył w swoją misję naprawienia krzywd całego świata. Pasowany na rycerza przez oberżystę przybiera imię Don Kichota z Manczy i w towarzystwie giermka Sancho Pansy wyrusza w świat by pomścić uciśnionych i zwalczać ciemięzców.

Don Kichot to mit literacki najgłębszy i najuniwersalniejszy z całej literatury hiszpańskiej, a o jego interpretację po dziś dzień spierają się krytycy literatury. Rycerz smętnego oblicza wydaje się z początku tylko wariatem, a Sancho tylko wiejskim prostakiem ulegającym dziwactwom umysłu swego pana. Wzniosłe poczucie sprawiedliwości i miłość cnoty pierwszego oraz wrodzony zdrowy rozum drugiego sprawiają jednak, że stają się oni uosobieniem kontrastu między poezją a prozą życia. Połączeni w szlachetnie absurdalnych dążeniach stają się nierozłączni jak dzień i noc.

Reżyser przedstawienia Bogdan Ciosek uważnie przygląda się tej księdze dziwnej i niejasnej, tej mieszaninie paradoksów i przeciwieństw. Na scenie wystąpią aktorzy w żywym planie i lalki, wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka inspirowana motywami hiszpańskimi.

„Nasz spektakl odwołuje się do tradycji czytania księgi dziejów szlachcica z Manczy jako „komedii ludzkiej”, ukazującej zmagania człowieka w walce o prawo do wolności, nieskrępowanej normami umiaru i zdrowego rozsądku. Chcemy przy tym zaakcentować rolę wyobraźni jako  narzędzia poznania sensów ukrytych pod powierzchnią realności.” – mówi reżyser.

Mania Don Kichota jest cechą wszystkich reformatorów niezrozumianych przez współczesność, ludzi cnotliwych i mądrych, których społeczeństwo uważa za obłąkanych. Bohaterstwo Alonso Quijano alias Don Kichota z Manchy tkwi w tym, że wbrew zastanej rzeczywistości i wbrew odnoszonym porażkom, ma on odwagę być sobą. Dlatego Don Kichot  – szaleniec szlachetny, uosobienie wszystkiego
co dobre, wzniosłe, rozczulające, idealne to postać streszczająca wiele z naszych pozytywnych marzeń o nas samych, o świecie i człowieku.

Przedstawiamy Państwu „Don Kichota” w czasach, gdy marzenia i dążenia wydają się być szczególnie potrzebne.

Agnieszka Więckowska
Materiały Teatru
4 grudnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia