Paszporty Polityki 2012

Nominacje do nagród w kategorii TEATR już dziś w "Polityce"

W dzisiejszym wydaniu tygodnika Polityka (46/2012) ogłoszone zostają nominacje do nagród Paszporty Polityki 2012 w kategorii TEATR

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniu 15 stycznia 2013 roku.
***
Nominacje w kategorii TEATR: Nominacje należy raczej traktować jako wyróżnienia za całokształt twórczości - imponujący w przypadku każdego z trójki nominowanych - niż nagrodę za dokonania ostatniego sezonu. Aneta Kyzioł
***
Michał Borczuch - ur. w 1979 r. w Krakowie, reżyser, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Większość swoich spektakli zrealizował w Starym Teatrze w Krakowie: Wielkiego człowieka do małych interesów Aleksandra Fredry, Ciemno wszędzie Pawła Sali, Lulu Franka Wedekinda, Wertera według powieści J.W. Goethego czy niedawną premierę - Brand. Miasto. Wybrani według Ibsena. W warszawskim Teatrze Dramatycznym wystawił Leonce'a i Lenę Georga Büchnera, w TR Warszawa - Portret Doriana Graya Oscara Wilde'a i Metafizykę dwugłowego cielęcia Witkacego, we wrocławskim Polskim - inspirowany myślą Freuda spektakl Hans, Dora i Wilk. Jego najnowszą produkcją jest wystawiona w ujeżdżalni Stada Ogierów Książ w Wałbrzychu Królowa Śniegu, z akcją toczącą się w stacji badawczej na Antarktydzie.

Mirek Kaczmarek - ur. w 1970 r. w Poznaniu, scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do około 80 przedstawień. Jest stałym współpracownikiem reżyserów: Piotra Kruszczyńskiego, Jarosława Tumidajskiego, Wiktora Rubina i Jana Klaty. Największe sukcesy przyniosła mu współpraca z tym ostatnim; wielokrotnie nagradzana była m.in. scenografia Kaczmarka do Sprawy Dantona Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Był autorem projektu polskiego pawilonu na 11 Praskim Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej w 2007 r.. Pawilon miał formę budowli z pleksiglasu w kolorze madżentu na obrysie granic Polski; krytycy ochrzcili go mianem madżentowej twierdzy. Autor tłumaczył: To owoc związku ironii i niepokornego myślenia.

Iwan Wyrypajew - ur. w 1974 r. w Irkucku na Syberii, aktor, dramatopisarz i reżyser teatralny i filmowy. Jest laureatem najważniejszych rosyjskich festiwali teatralnych, jego debiutanckie Sny wystawił londyński Royal Court Theatre i od tego czasu jego dramaty doczekały się na Zachodzie już ponad 30 inscenizacji. W Polsce Dzień Walentego był komercyjnym hitem, popularne były także trudniejsze sztuki, jak Tlen i Sny. Jako reżyser swoich tekstów zadebiutował w 2009 r. monodramem Lipiec w wykonaniu żony, Karoliny Gruszki, w Teatrze Na Woli w Warszawie. Następnie w Teatrze Narodowym wystawił Taniec Delhi, w Starym Teatrze w Krakowie - Iluzje (wystawione wcześniej przez Agnieszkę Glińską w Teatrze Na Woli), zaś ze studentami krakowskiej PWST zrealizował sztukę UFO. Kontakt. W lutym w Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się premiera Ożenku Gogola w jego reżyserii (zapowiada odczytanie mistyczne i prawosławne). Jest twórcą dwóch filmów: Euforii i Tlenu, menedżerem moskiewskiego Teatru Praktika oraz pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej.
***
Oni nominowali:
R. Burzyńska (Didaskalia), Jacek Cieślak (Rzeczpospolita), Joanna Derkaczew (Gazeta Wyborcza), Łukasz Drewniak (Dziennik Polski, TVP Kultura), Jacek Kopciński (Teatr), Marcin Kościelniak (Didaskalia, Tygodnik Powszechny), Wojciech Majcherek (TVP Kultura), Witold Mrozek (Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna), Grzegorz Niziołek (Didaskalia), Jacek Sieradzki (Dialog)
***
A oto pełna lista laureatów Paszportów POLITYKI w kategorii TEATR:

1993 Tadeusz Słobodzianek
1994 Krystyna Meissner
1995 Krzysztof Rau
1996 Jolanta Ptaszyńska
1997 Anna Augustynowicz
1998 Grzegorz Jarzyna
1999 Agnieszka Glińska
2000 Paweł Miśkiewicz
2001 Piotr Cieplak
2002 Krzysztof Warlikowski
2003 Danuta Stenka
2004 Paweł Szkotak
2005 Jan Klata
2006 Maja Kleczewska
2007 Michał Zadara
2008 Paweł Łysak
2009 Sandra Korzeniak
2010 Paweł Demirski i Monika Strzępka
***
To już dwudziesta edycja Paszportów POLITYKI. Przez dwie dekady nazwiska nominowanych i laureatów odzwierciedlały nadzieje, aspiracje i sukcesy polskiej kultury. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.
Historia Paszportów, to również historia tego, jak polscy artyści odnaleźli się w świecie bez cenzury. W świecie, w którym, przynajmniej teoretycznie, zaśpiewać, sfilmować, napisać czy zagrać można wszystko. Jednak nie wszystko jest tego warte. Paszporty od początku miały być nagrodą dla tych, którzy, niezależnie od wybranej formy komunikacji, tworzą rzeczy ważne, piękne i mądre. Dla tych, których głosu w polskiej rzeczywistości bez cenzury posłuchać warto.

Paszporty POLITYKI co roku udowadniają także, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne. Jednak z okazji dwudziestolecia Kapituła postanowiła oddać decydujący głos w ręce czytelników. Tak, więc to oni, podczas internetowego głosowania wybiorą tegorocznych Laureatów Paszportów POLITYKI. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

(-)
Materiał nadesłany
14 listopada 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia