Paszporty rozdane

Paszporty Polityki 2017

Już po raz 25. na uroczystej Gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zostały wręczone Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów. Ta najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana jest od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują najciekawsze, ich zdaniem, osobowości twórcze minionego roku.

Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika Polityki wybiera ostatecznie Laureatów w następujących kategoriach:

film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Paszportami Polityki nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.

Mecenasem Kultury i Honorowym Patronem Nagrody Paszportów Polityki 2017 było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które w 2018 roku obchodzi 100-lecie działalności. Tegoroczni Laureaci Paszportów Polityki otrzymali je z rąk Twórców będących laureatami nagrody przyznanej z okazji 100-lecia ZAiKS-u za całokształt dokonań.

Paszporty Polityki 2017: poznajcie laureatów!

Jubileuszowa, 25. gala wręczenia Paszportów Polityki, odbyła się w Teatrze Wielkim. Widowisko prowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny, Jerzy Baczyński. Kto zwyciężył?

Paszporty Polityki to nagroda dla młodych, ale wyróżniających się wybitnym dorobkiem artystów. To także jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Paszporty przyznawane są od 25 lat nietypowym, niebanalnym i niepokornym twórcom. Poznajcie teogorcznych laueratów.

Film:
Jagoda Szelc
Paweł Maślona
Paweł Domalewski

Jagoda Szelc nie kryła radości z otrzymania nagrody, choć jak wspominała, radość była niewiele większa od tej wywołanej zasiadaniem wśród znakomitych artystów. Wyróżnienie natomiast dedykowała przyjaciołom z organizacji Otwarte Klatki. Młoda reżyserka ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w tym roku Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych, m.in. o imigrantkach, żałobie po stracie bliskiej osoby czy dorastaniu, w których dała się poznać jako dojrzała artystka potrafiąca zaskakiwać młodzieńczą bezczelnością. Jej ostatnim dziełem jest film "Wieża. Jasny dzień" (naszą recenzję przeczytacie tutaj).

Literatura:
Anna Cieplak
Marcin Wicha
Paweł Sołtys

Marcin Wicha (ur. 1972 r.) laureat w kategorii literatura, z zawodu jest grafikiem. Zadebiutował książką "Jak przestałem kochać design", w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.Najnowszą książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", za którą otrzymał nominację, Piotr Bratkowski docenił za "przejmującą i zarazem błyskotliwą literacko refleksję nad kondycją polskiego "postinteligenta"".

Teatr:
Cezary Tomaszewski
Michał Borczuch
Maciej Łubieński, Michał Walczak

Nagrodę w imieniu reżysera odebrał Krzysztof Zarzecki. Aktor i wieloletni współpracownik reżysera w dowcipny sposób podziękował za wyróżnienie, podkreślając że na przekór "heteroseksualnym dziadom", nagroda trafiła w ręce homosekualisty. Pieniądze z nagrody natomiast zostaną przeznaczonę na realizację filmu z dziećmi z Szamocina. Borcuch otrzymał wyróżnienie za m.in. rozbijający bank z nagrodami na kolejnych festiwalach spetakl „Wszystko o mojej matce" (Łaźnia Nowa w Krakowie).

Sztuki wizualne:
Łukasz Surowiec
Ewa Axelrad
Norman Leto

Norman Leto to ukrywający się pod pseudonimem artystycznym (od 2006 r.) Łukasz Banach – 37-latek urodzony w Bochni.Od wielu lat Leto zaliczany jest do czołówki polskich artystów młodszego pokolenia, regularnie pojawia się w czołówce rankingu „Kompas Młodej Sztuki" przygotowywanego przez „Rzeczpospolitą", uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest twórcą gorąco przyjętego filmu "Photon".

Muzyka poważna:
Joanna Freszel
Artur Zagajewski
Piotr Sałajczyk

Joanna Freszel śpiewała w Teatrze Wielkim w Poznaniu, warszawskiej Operze Narodowej, Estońskiej Operze Narodowej, Teatro Lope de Vega w Sewilli. To wyjątkowy, nagradzany sopran, który kapituła nominowała za wszechstronność, kreatywność, precyzyjność, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych estetykach muzycznych.

Muzyka popularna:
Stefan Wesołowski
Marek Pędziwiatr
Hańba!

Hańba pierwotnie powstała jako: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!. Uformowała się w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew (pseudonimy sceniczne, kolejno: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski, Ignacy Woland). Pierwszą poważną nagrodę grupa odebrała w 2014 r. na Festiwalu Nowa Tradycja.

Kultura cyfrowa:
Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko (Bloober Team)
Wojciech Pazdur (The Farm 51)
Acid Wizard Studio

Bloober Team, którym pracują zwycięzcy, to krakowskie studio założone w 2008 r. przez Piotra Babieno i Piotra Bielatowicza. Najważniejsze w przypadku tej firmy, okazało się zajęcie atrakcyjnej, niewyeksploatowanej niszy i odtąd już konsekwentne budowanie wizerunku studia, które, jak samo się dziś definiuje, tworzy psychologiczne horrory o mrocznej atmosferze, z akcentem na intrygującą narrację. Taka była pierwsza znacząca gra Bloober Team „Layers of Fear" (2016 r.), taki też jest Observer – najnowsze, wydane w tym roku dzieło krakowskich twórców, bardzo życzliwie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i odbiorców.

 

(-)
Materiał organizatora
10 stycznia 2018

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia