Patroni naszego myślenia

„Dowód na istnienie drugiego" - aut. i reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Telewizji Polskiej

W roli głównej wystąpił Jan Englert, któremu partnerują Przemysław Stippa, Kamila Baar, Monika Dryl, Grzegorz Kwiecień, Marcin Przybylski i Dominika Kluźniak. Premierowa emisja spektaklu w poniedziałek, 16 września o godz. 20:30 w TVP1.

W roli głównej wystąpił Jan Englert, któremu partnerują Przemysław Stippa, Kamila Baar, Monika Dryl, Grzegorz Kwiecień, Marcin Przybylski i Dominika Kluźniak. Premierowa emisja spektaklu w poniedziałek, 16 września o godz. 20:30 w TVP1.

Pierwszą premierą Teatru Telewizji w tym sezonie jest „Dowód na istnienie drugiego", sztuki której głównymi bohaterami są wielcy twórcy polskiej kultury: Witold Gombrowicz i Sławomir Mrożek. Obydwaj powinni niezmiennie być patronami naszego myślenia o Polsce, o sztuce, o człowieku. Maciej Wojtyszko w fascynujący sposób pokazał spotkanie tych niezwykłych indywidualności. A Jan Englert w roli Gombrowicza i Przemysław Stippa jako Mrożek stworzyli znakomity duet aktorski. Wszyscy twórcy tego spektaklu dali dowód na sens istnienia Teatru Telewizji.

Nie będzie to nasze ostatnie spotkanie z Gombrowiczem – już 7 października zapraszamy na premierę „Deprawatora" – również autorstwa Macieja Wojtyszki. Tym razem sztuka opowiada o spotkaniu autora „Ferdydurke" z Czesławem Miłoszem i Zbigniewem Herbertem. I to znów okazja do rozmowy o polskich sprawach – serio, choć niepozbawionej też humoru. W roli Gombrowicza zobaczymy Andrzeja Seweryna. Partnerować mu będą m.in. Wojciech Malajkat i Paweł Krucz. Obie premiery tworzą swoisty dyptyk z Witoldem Gombrowiczem w roli głównej - mówi Wojciech Majcherek, zastępca dyrektora Teatru Telewizji.

Dziesięć lata temu w Teatrze Narodowym Maciej Wojtyszko z sukcesem wystawił „Dowód na istnienie drugiego", własną wariację na temat spotkań w 1965 i 1966 r. Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka na południu Francji. Spektakl w lekkiej formie portretował genialnych autorów polskiej literatury, konfrontował ich strategie twórcze i życiowe. Realizacja telewizyjna sztuki jest nową interpretacją dzieła, które nawiązuje do spektaklu z Teatru Narodowego. Tworząc ciekawe portrety twórców, z których jeden prowokuje swoją ciągłą grą, a drugi wycofaniem i milczeniem, Wojtyszko układa opowieść o zmaganiach z byciem artystą, byciem sobą, wreszcie z polskością i Polską.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen S.A.

(-)
Teatr Telewizji Polskiej
14 września 2024
Portrety
Maciej Wojtyszko

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia