Paulina Bidzińska tańczy najlepiej w Europie

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu

Paulina Bidzińska zwyciężyła w tegorocznym Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy, którego finał odbył się w sobotę w Pradze. Ma 19 lat i jest jeszcze uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Do tegorocznego finału dopuszczono przedstawicieli ośmiu krajów - z Norwegii, Niemiec, Malty, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Czech i Polski. Zdaniem międzynarodowego jury Paulina Bidzińska okazała się najlepsza, a zaprezentowała się w choreografii "La Certa" do muzyki Antonio Vivaldiego, Ten występ przygotował dla niej Jacek Przybyłowicz.

Jak sama mówi o sobie, tańczyć lubiła od dziecka. W trzeciej klasie szkoły podstawowej zdecydowała, że chce uczyć się w szkole baletowej. Brała udział w wielu pokazach, konkursach i warsztatach tanecznych. Zdobyła sporo nagród w imprezach ogólnopolskich zwycięstwo w Eurowizji jest jednak jej pierwszym sukcesem międzynarodowym.

Konkursy dla Młodych Tancerzy organizowane są przez Eurowizję od 1985 roku. Odbywają się co dwa lata na przemian z Konkursami dla Młodych Muzyków. Obecna edycja odbyła się nieco później niż zwykle, nie wiosną, a dopiero w grudniu. Z początkiem roku z organizacji finału wycofała się jednak Malta i tego zadania podjęły się w trybie awaryjnym Czechy.

Uczestnikami rywalizacji mogą być wykonawcy w wieku od 16 do 21 lat, nie zajmujący się jeszcze tańcem zawodowo. Występuje się wyłącznie solo, finały są transmitowane do wszystkich państw biorących udział konkursie.

Jest to więc przede wszystkim rywalizacja uczniowska, ale sukces daje niewątpliwie dobre odbicie do poważnej kariery. W przeszłości Polacy triumfowali w tanecznym Konkursie Eurowizji dwukrotnie. W 2011 roku zwyciężyli bracia Dawid i Michał Krupińscy (wtedy regulamin pozwala na występy w duetach). Dwa lata temu natomiast triumfowała w tej rywalizacji Viktoria Nowak, która potem została tancerką w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a obecnie związana jest Jacopo Godani - Dressden Frankfurt Dance Company. Warto dodać, że choreografię do jej występu w Konkursie Eurowizji w 2015 roku także ułożył Jacek Przybyłowicz.

Nagroda za zwycięstwo wynosi w tym roku 7 tys. euro. Otrzymując ją Paulina Bidzińska powiedziała, że chce to przeznaczyć na podróże.

Jacek Marczyński
Rzeczpospolita
18 grudnia 2017

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...