Peamira „Pod-grzybek”

Marty Guśniowskiej w reżyserii Karoliny Maciejaszek

Wierzę w to, że w naszych rozmowach z dziećmi nie powinno być tematów tabu – przemilczanych i spychanych. To bardzo ważne byśmy umieli rozmawiać na tematy trudne i nie uciekali od poważnych odpowiedzi na dziecięce pytania.

Reżyseria: Karolina Maciejaszek
Scenografia: Tomasz Brzeziński
Kostiumy: Anna Chadaj
Ruch sceniczny i opracowanie muzyczne: Izabela Chlewińska
Animacje: Bartosz Bąk i Agnieszka Brzezińska

Inspicjent / sufler: Jacek Tomaszewski

Obsada:
Anna Konieczna
Danuta Lewandowska
Jolanta Niestrój - Malisz
Joanna Romaniak
Marian Kierycz
Andrzej Kroczyński
Krzysztof Urbanowicz
Marian Wiśniewski

Premiera: 2 grudnia 2012r.

Wierzę w to, że w naszych rozmowach z dziećmi nie powinno być tematów tabu – przemilczanych i spychanych. To bardzo ważne byśmy umieli rozmawiać na tematy trudne i nie uciekali od poważnych odpowiedzi na dziecięce pytania. Takim tematem niewątpliwie jest śmierć. „Pod-grzybek” Marty Guśniowskiej to tekst o przemijalności ludzkiego życia, który pozwala mówić „o śmierci bez przesady” - w sposób pełen dowcipu, delikatności i wrażliwości. Pomaga oswoić lęk dzięki uzdrawiającej mocy śmiechu. Wesoła menażeria zwierzęcych postaci wykreowanych przez autorkę oraz absurdalny humor sytuacyjny i słowny sprawiają, że o sprawach ostatecznych mówi się tu niejako mimochodem, przy okazji wesołej zabawy. „Pod-grzybek” to także opowieść o tym, że wszystko ma w życiu swój czas, że trzeba brać odpowiedzialność za swoje czyny a życie jest podróżą, która ma swój kres i warto spędzić ją w gronie przyjaciół. A śmierć? Cóż... kiedyś ją niewątpliwie spotkamy, ale „kto ile zdążył, tego mu cofnąć nie może”. Przyjdźcie zajrzeć w zaświaty i zobaczyć, jak wygląda Pani Śmierć w naszej bajce. Nie ma się czego bać!
Karolina Maciejaszek

Karolina Maciejaszek jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracowała jako asystent reżysera przy spektaklach Jerzego Jarockiego ("Trzeci akt" według "Szewców" St.I. Witkiewicza - dyplom w krakowskiej PWST), Pawła Miśkiewicza ("Alina na zachód" Dirka Dobbrowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) i Waldemara Krzystka (Teatr TV). Debiutowała spektaklem "Woyzeck" Georga Buchnera na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. Zrealizowała również spektakl warsztatowy na podstawie "Królowej śniegu" H.Ch. Andersena w Teatrze Montownia w Warszawie (w ramach przeglądu "Pracownia reżyserii"), projekt "Nie-boska komedia. Powidoki" według dramatu Zygmunta Krasińskiego w ramach festiwalu Odkryte/Zakryte w warszawskim Teatrze Dramatycznym a ostatnio "Mroczną grę albo historie dla chłopców" Carlosa Murillo w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.

(-)
Materiał Organizatora
28 listopada 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia