Pełna humoru opowieść dla wszystkic

"O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce" - reż. Piotr-Bogusław Jędrzejczak - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Jest królewna, trzech kandydatów do jej ręki, szlachetny rycerz oraz wszystkim znane przesłanie, że prawdziwe piękno kryje się we wnętrzu i nie zawsze dostrzegane jest na pierwszy rzut oka Niby wszystko już było, a jednak. Najnowsza premiera Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach "O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce" to przykład na to, że każdą, najbardziej uniwersalną historię można "podać" w wyjątkowej oprawie, z supernowoczesną muzyką.

Wielobarwna scenografia, wymyślne kostiumy, zabawne i pełne mądrości dialogi, a w tle opowieść o Królewnie Pięknotce, która cierpi z tego powodu, że wszyscy widzą w niej tylko ładną buzię, gdy tymczasem ona - jak zresztą potem sama udowadnia - jest przede wszystkim wrażliwa, pracowita i inteligentna.

Sztukę Marty Guśniowskiej na deski Teatru "Kubuś" przeniósł Piotr Bogusław Jędrzejczak. I choć przesłanie jest znane od wieków, spektakl znacznie różni się od tradycyjnych baśni o królewnach i rycerzach. Historia niby przenosi nas w dawne czasy, ale tu od początku dominują elementy nowoczesne. Choćby lalki. Przy ich tworzeniu Małgorzata Gałaś-Prokopf inspirowała się słynnymi klockami Lego. Lecz to co najbardziej zwraca uwagę widzów, to muzyka niczym z najmodniejszych klubów na Ibizie. Skomponowała ją DJ, o pseudonimie Digital PrinceZZ, która grywa w kraju i za granicą. Dominuje funky techno, ale jest też rapujący Pryszczycerz (Michał Olszewski świetnie daje radę). Faworytem może okazać się Baron Modniak - uosobienie disco polo. W tej roli znakomicie sprawdziła się Agata Sobota, która swym wdziękiem i ruchem scenicznym bawi do łez.

Choć sztuka do najkrótszych nie należy (1 godz. 30 min.) to wartka akcja sprawia, że czas upływa w miłej atmosferze. W zamyśle reżysera, spektakl kierowany jest do widzów w różnym wieku. Jego wielopłaszczyznowość sprawić ma, że poszczególne elementy trafić mają kolejno do czterolatków, dzieci starszych oraz do dorosłych. Czy to się sprawdza? Każdy musi ocenić indywidualnie. Jedno jest pewne. Od jakiegoś czasu Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oferuje widzom pełen humoru i kolorów repertuar, czego z pewnością w Kielcach brakowało. I tak trzymać.

Magda Pokrzepa
Wrota Świętokrzyskie
29 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr Rozmaitości Jarzyny i Warlikowskiego
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Justyna Świerczyńska

Trailer tygodnia