Peszkowie na premierze

"Ojciec matka tunel strachu" - reż. Wojciech Klemm - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Wojtek Klemm od dawna zafascynowany jest niemiecką dramaturgią, o czym świadczą m.in. realizowane przez niego dramaty Brechta czy Mullera. Tym razem w Starym Teatrze przygotowuje polską prapremierę tekstu niemieckiego dramaturga Martina Heckmannsa "Ojciec matka tunel strachu".

W spektaklu zobaczymy Katarzynę Krzanowską, Błażeja i Jana Peszków.

Martin Heckmanns to dramatopisarz niemiecki, który zadebiutował w 2002 roku sztuką "Schiefódoch, Kaufhaus!" (Staatschauspiel Dresden). Od tej pory napisał kilkanaście kolejnych, chętnie wystawianych na niemieckich scenach. Studiował komparatystykę, historię i filozofię. Od roku 2009 jest pisarzem rezydentem i dramaturgiem w Staatsschauspiel Dresden, gdzie jego teatralny prolog "Zukunft fur immer" zainaugurował artystyczną dyrekcję Wilfrieda Schulza.

- Ta przedziwna i trudna sztuka jest o trudnych relacjach rodzice-dzieci, o toksycznych wręcz związkach. Błażej i ja gramy rodziców, a Jan nasze dziecko. Tylko tyle możemy zdradzić. To sztuka o braku miłości, o pustce, o tym, jak często chcemy wykrzesać w życiu z siebie uczucia, ale już nie potrafimy.

"Jesteście małżeństwem tyłko dlatego, że boicie się nędzy na starość", mówi jeden z bohaterów. To przygnębiające słowa - powiedzieli nam Katarzyna i Błażej Peszkowie.

"Syn to jestem ja, który jestem sobie obcy. Widzę siebie w stosunku do przyszłości, nad którą nie panuję. Rośnie, przerasta mnie o głowę, aż w końcu daję za wygraną. Najpierw go wychowuję, a potem szukam w nim oparcia" - mówi Ojciec w sztuce Heckmannsa.

Sprawdźmy, jak na scenie w tym "tunelu strachu" odnajdą się Peszkowie.

Piątek, 22 maja, godz. 19.30, Stary Teatr

(-)
Materiał Teatru
22 maja 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...