Piasek i końskie odchody w roli śniegu

"Królowa Śniegu" - Reż. Michał Borczuch

Zamiast śniegu będzie piasek, zamiast mrozu gorąco ujeżdżalni koni. - Chcieliśmy w ekstremalnych warunkach opowiedzieć o szaleństwie - mówi reżyser przygotowywanej właśnie 311. premiery wałbrzyskiego Dramatu, Michał Borczuk.

To ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Spektakle odbywać się będą w ujeżdżalni Stada Ogierów w Książu. - W czerwcu śniegu nie ma. Towarzyszyło nam marzenie, żeby śnieg mieć i marzenie o podróży, też w szaleństwo. Piach to spełnienie naszego marzenia o śniegu, piach, kurz, końskie odchody. Przyszliśmy tu intuicyjnie, odkryliśmy baśniowość wpisaną w to wnętrze - mówi reżyser Michał Borczuk.

Premiera odbędzie się w sobotę, 30 czerwca o godz. 19.00, kolejne spektakle - 1, 3 i 4 lipca także w Stadzie Ogierów w Książu. "Królowa Śniegu" wg H. Ch. Andersena powstaje jako wersja dla dorosłych znanej baśni. Tekst stworzyli Aśka Grochulska i Michał Borczuk. Tekst, jak zapewniają autorzy, jest "w miarę czysty", a dorosły adresat ma się odnaleźć w sytuacjach stworzonych przez dorosłych aktorów, w ich odmiennej od dziecięcej ekspresji.

- Staraliśmy się utrzymać frazę Andersena, jednak jego tekst ma drobną przeciwwagę w pracy z aktorami, którzy budują świat polamików. To ich autorska praca. To zderzenie baśni i i ich portretów, które zbudowali - mówi współautorka tekstu Aśka Grochulska.

- To może być ciekawe, jak się zderzą prawdopodobieństwo psychologiczne postaci z abstrakcją baśniową - zapowiada reżyser.

- Mam nadzieję, że to początek czegoś, co potrwa dużo dłużej. Nie ma w skali kraju drugiego takiego obiektu, jak nasz, i można to wykorzystać - uważa prezes Stada Ogierów Książ, Leszek Łachmacki.

Stado Ogierów jest partnerem teatru przy realizacji tego spektaklu.

Na widowni nowego spektaklu zasiądzie 100 widzów. Będą mogli swobodnie dojechać autobusami komunikacji miejskiej, bowiem godziny przyjazdu są w dogodnych porach. Będą także utworzone w stadzie dodatkowe miejsca parkingowe. Autobus linii 8 przyjeżdża do Książa w piątek (kiedy spektakl zaczyna się o 19.00) o godz. 18.25, a odjeżdża o godz. 21.14; w sobotę (spektakl także rozpoczyna się o 19.00) autobus przyjeżdża o godz. 18.26, odjeżdża o 21.11; w niedzielę (spektakl rozpoczyna się o 18.00) autobus przyjeżdża o 16.53 lub o 17.40, odjeżdża do miasta o godz. 20.25.

Elżbieta Gargała
Tygodnik Wałbrzyski
28 czerwca 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...