Pięć dni wielkiego śpiewaka

Placido Domingo - Sala Ziemi MTP w Poznaniu

Placido Domingo zaśpiewa w Poznaniu dopiero w niedzielę, ale przyjeżdża już w czwartek. W garderobie dla artystów będzie kawa bezkofeinowa, a po mieście podróżować będą land roverem i jaguarami...

«W niedzielę w hali numer 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II zaśpiewa światowej sławy tenor Placido Domingo. Koncertu wysłucha około 7 tys. osób. Najdroższych biletów (tych po 849 zł) na to wydarzenie artystyczne, którego głównymi organizatorami są Teatr Muzyczny w Poznaniu i MJM Prestige, już nie ma. Są natomiast wszystkie pozostałe bilety. Najtańsze kosztują 149 zł.

Znakomity śpiewak przyjedzie do Poznania już w czwartek. Przyleci prywatnym samolotem i zamieszka z żoną Martą w apartamencie w jednym z najlepszych hoteli. W Poznaniu pozostanie do poniedziałku. Najbliższe otoczenie Placido Domingo liczy osiem osób. Oprócz żony są to: menedżerka i menedżer, syn Placido Domingo Junior, którego również usłyszymy, dyrygent Eugene Kohn i dwie sopranistki Angel Joy Blue oraz Micaela Oeste. Do ich dyspozycji będą trzy limuzyny land rover i dwa jaguary.

Śpiewak nie ma specjalnych życzeń, jeśli chodzi o catering. Jego jedynym życzeniem było tylko to, aby w garderobie znalazła się bezkofeinowa kawa.

Jeszcze w czwartek Placido Domingo w towarzystwie prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego zwiedzi Bramę Poznania i katedrę poznańską. Taki wybór to nie przypadek, dlatego, że śpiewak jest prezydentem organizacji "Europa Nostra" zajmującej się pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego w Europie.

W piątek Placido Domingo odbędzie próbę. Natomiast próbę generalną i telewizyjną przewidziano w dzień koncertu. Dzień przed koncertem śpiewak się z nikim nie spotyka, nie rozmawia i bardzo oszczędza głos. W dniu koncertu długo śpi.

Domingo jest fanem piłki nożnej i na swej komórce ma herb Realu Madryt. Pasjonuje się też wyścigami formuły 1.

Scena, na której odbędzie się koncert, będzie miała rozpiętość 20, 5 metra i głębokość od 8 do 12 metrów. Momentami będzie się na niej znajdować ponad 100 osób, dlatego właśnie musi mieć takie wymiary. W tle sceny na całej szerokości pojawi się 18-metrowy ekran, na którym dzięki współpracy z TVP będą emitowane zdjęcia z wizyt Jana Pawła II w Polsce z fragmentami poezji.

Z Justyną Steczkowską Placido Domingo wykona m.in. po polsku kompozycję Jacka Sykulskiego do tekstu Ojca Jana Góry "Abba Ojcze". W tym celu otrzymał fonetyczną transkrypcję tekstu.

W organizacji koncertu pomagać będzie ponad stu wolontariuszy, którzy m.in. pomogą znaleźć miejsca.

Koncert "Placido Domingo - Live in Poznań" odbędzie się w pawilonie 5 MTP w niedzielę.»

Marek Zaradniak
Polska Głos Wielkopolski
24 kwietnia 2014
Portrety
Placido Domingo

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...