Pięć festiwalowych dni

Festiwal "Strefa: Norwegia" - Teatr/Dramat/Film - Teatr Polski we Wrocławiu

"Strefa: Norwegia" to unikatowy projekt Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Grusomhetens Teater w Oslo, który składa się z kilku części, trwa przez cały sezon 2009/2010 i promuje w Polsce norweską kulturę. Projekt zakończy planowany na czerwiec 2010 międzynarodowy festiwal. W czwartek 10 czerwca 2010 o godzinie 13:00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu przy ul. Zapolskiej 3 odbędzie się konferencja prasowa poświęcona festiwalowi "Strefa: Norwegia".

Między 22 a 26 czerwca 2010 w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się Festiwal „Strefa: Norwegia”, który jest zwieńczeniem całorocznego projektu promującego w naszym mieście teatr, dramat i kulturę norweską. Przez cały sezon 2009/2010 w ramach „Czynnych poniedziałków” i Wszechnicy Teatralnej – stałych cykli edukacyjnych organizowanych pro publico bono przez Teatr Polski we Wrocławiu – prezentowaliśmy czytania współczesnych dramatów norweskich, pokazy przedstawień teatralnych i filmów oraz wykłady dotyczące kultury norweskiej

Przed nami pięć festiwalowych dni, szereg artystycznych wydarzeń i goście z Norwegii. Odwiedzi nas incognito księżniczka Norwegii Märtha Louise, towarzysząca swojemu mężowi, którym jest norweski dramatopisarz Ari Behn. Ta kontrowersyjna i barwna para jest ulubionym obiektem zainteresowania norweskiej prasy. Będziemy również gościć norweską awangardę teatralną i filmową. Wybitny reżyser i aktor teatralny Lars Øyno wraz ze swoim zespołem Grusomhetens Teater zaprezentują spektakl Górski ptak według Ibsena. Podczas warsztatów z polskimi aktorami autorską wizję Domu lalki Ibsena wykreuje reżyser i performer Rolf Alme. Wrocław odwiedzą również filmowcy: nominowany do Oscara Nils Gaup oraz Lars Daniel Krutzkoff Jacobsen, Stein Elvestad i Jørgen Langhelle.

Najważniejsze będą dla nas norweski TEATR/DRAMAT/FILM – wokół tych haseł budowaliśmy program naszego projektu:

22 czerwca (wtorek):
godz. 19:00
Górski ptak Henrika Ibsena w reż. Larsa Øyno z Grusomhetens Teater w Oslo (Scena na Świebodzkim)

23 czerwca (środa):
godz. 17:00
Górski ptak Henrika Ibsena w reż. Larsa Øyno z Grusomhetens Teater w Oslo (Scena na Świebodzkim)
godz. 19:00
Czytanie Treningstime Ariego Behna z udziałem autora (Scena Kameralna)

24 czerwca (czwartek):
godz. 17:00
Projekcja filmu En folkefiende na podstawie dramatu Henrika Ibsena Wróg ludu w reżyserii Erika Skjoldbjærga (Scena Kameralna)
godz. 18:30
Prezentacja filmów krótkometrażowych studentów szkoły filmowej w Nordland (Scena Kameralna)
godz. 19:30
Projekcja filmu Kautokeino w reżyserii Nilsa Gaupa (Scena Kameralna)
Spotkanie z reżyserem i aktorem

25 czerwca (piątek):
godz. 17:00
Czytanie Wernisażu Cecilie Løveid (Scena Kameralna)
godz. 19:00
Pani z morza Henrika Ibsena – premiera w reżyserii Piotra Chołodzińskiego (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego)

26 czerwca (sobota)
godz. 17:00
Prezentacja efektu pracy polskich aktorów i norweskiego performera Rolfa Alme nad jego autorskimi Synami postfeminizmu – współczesnym komentarzem do Domu lalki Henrika Ibsena – work in progress (Sala Prób 205)
godz. 19:00
Pani z morza Henrika Ibsena, reżyseria Piotr Chołodziński (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego)
godz. 21:00
Panel podsumowujący projekt „Strefa: Norwegia” z udziałem twórców polskich i norweskich oraz dyrektorów teatrów Polskiego we Wrocławiu i Grusomhetens w Oslo (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego)

Festiwal „Strefa: Norwegia” Teatr/Dramat/Film - Teatr Polski we Wrocławiu oraz Grusomhetens Teater w Oslo, 22–26 czerwca 2010. Więcej informacji na www.norwegia.teatrpolski.wroc.pl.

Kinga Wołoszyn-Świerk
Materiały Organizatora
8 czerwca 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia