Pięć ogrodów

"Ogrody Teatru" - Małopolski Ogród Sztuki

Od 10 lipca do 24 sierpnia znów będzie można oglądać multimedialną wystawę przygotowaną z okazji 120-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wystawa "Ogrody Teatru" przedstawia bogactwo kulturowe dziesiątek lat funkcjonowania jednego z najstarszych i najpiękniejszych teatrów w Polsce i Europie. Ekspozycja łączy najnowsze osiągnięcia w zakresie sztuk wizualnych (fragmenty spektakli, ścieżki muzyczne, zdjęcia, projekcje multimedialne, makiety scenografii) z tradycyjną, ale wyeksponowaną w niecodzienny sposób wystawą cymeliów teatralnych (rekwizyty, kostiumy, scenariusze, afisze).

Wystawa została podzielona historycznie na pięć tytułowych "Ogrodów":

Młoda Polska - irysy

Ówczesny Teatr Miejski w Krakowie ze swoim przemyślanym, nowatorskim repertuarem i wybitnym zespołem aktorskim od pierwszych lat działalności uznany został za jeden z najlepszych teatrów na ziemiach polskich.

 XX-lecie międzywojenne - tuberozy i róże

Różnorodność i zmienność - to charakterystyczne cechy Teatru w okresie międzywojennym. Przychylność dla eksperymentów i awangardowych poszukiwań formalnych zaowocowała poszerzeniem repertuaru o światową dramaturgię współczesną.

Lata okupacji - kwiaty uschnięte

15 listopada 1939 r. Niemcy usunęli z Teatru im. J. Słowackiego polski zespół, pozostawiając jedynie kilkunastu pracowników technicznych. Teatr został sprofanowany. Przez kilka lat scena podległa była bezpośrednio gubernatorowi Hansowi Frankowi.

Teatr w czasach PRL - goździki

PRL to czas opresyjnego politycznego kontekstu, a zarazem okres bogaty w wartościowe artystycznie zjawiska, czas rozkwitu twórczych indywidualności, prezentowania na scenie świata bogatszego i lepszego niż ten zewnętrzny. Znakomite spektakle pozwalały tworzyć bardzo wówczas dotkliwy Polaków portret własny

Współczesność - kwiaty wszelakie

Ostatnie ćwierćwiecze w polskim teatrze wkracza w świat multimediów, rozpada się na liczne zjawiska z pogranicza różnych sztuk, coraz częściej funkcjonuje w postmodernistycznych obszarach dekonstrukcji.

Serdecznie zapraszamy do zagłębienia się w alejki tajemniczych "Ogrodów Teatru" i poznawania ponadczasowej wartości sztuki, która od 120 lat tworzona jest przez wielkich artystów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spacerując pomiędzy eksponatami jednocześnie można podziwiać wielokrotnie nagradzany w konkursach architektonicznych w kraju i na świecie budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki!

Wystawa czynna w dniach 10 lipca - 24 sierpnia 2014, od czwartku do niedzieli w godzinach 15.00 - 19.00. Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12. Wstęp wolny!

Wystawa "Ogrody Teatru" została przygotowywana z okazji obchodów Jubileuszu 120-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Kurator: Diana Poskuta-Włodek. Projekt, wykonanie oraz opracowanie materiałów graficznych i multimedialnych:"Wytwórnia 21" Tomek Wójcik, Marek Braun i Wojtek Kapela.

(-)
Materiał Teatru
8 lipca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...