Pięć premier w nowym sezonie

Teatr Polski we Wrocławiu

"Wycinka" Thomasa Bernharda w reż. Krystiana Lupy oraz III część "Dziadów" w reż. Michała Zadary to niektóre z premier przygotowywanych przez wrocławski Teatr Polski na nowy sezon artystyczny. Łącznie wrocławski teatr zamierza zrealizować pięć nowych spektakli.

Wydarzeniem nowego sezony ma być wystawienie na deskach wrocławskiego teatru najnowszego spektaklu Krystiana Lupy - "Wycinka"(na zdjęciu próba spektaklu), austriackiego pisarza Thomasa Bernharda - poinformował w czwartek dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski.

Będzie to kolejna realizacja twórczość Bernharda w dorobku Lupy. Wcześniej zaadaptował on na potrzeby teatru m.in. powieść "Kalkwerk" oraz wyreżyserował dramaty "Immanuel Kant" i "Rodzeństwo".

Zdaniem Mieszkowskiego spektakl Lupy będzie wpisywał się w dyskusję na temat obecności kultury w życiu społecznym. - Dyskusję o tym, w jaki sposób państwo odnosi się do kultury i z jaką determinacją artyści muszą walczyć o swoją obecność w przestrzeni publicznej - mówił dyrektor.

Premierę "Wycinki" zaplanowano na 18 października.

Z kolei w kwietniu 2015 r. wystawiona zastanie III cześć "Dziadów" Adama Mickiewicza w reż. Michała Zadary. Reżyser realizuje we wrocławskim Teatrze Polskim wszystkie części dramatu Mickiewicza. To pierwsza w historii polskiego teatru próbą wystawienia wszystkich części "Dziadów", bez skrótów, w jednym przedstawieniu. W lutym 2014 r. odbyła się premiera I, II i IV części oraz utworu "Upiór", poprzedzającego II część "Dziadów". Całość spektaklu zostanie pokazana w roku 2016, podczas pełnienia przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury. Twórcy spektaklu szacują, że całe przedstawienie będzie trwało około dziewięć godzin.

Oprócz tego w nowy sezonie artystycznym wrocławski Teatr Polski zamierza wystawić "Podróż zimową" Elfriedy Jelinek w reż. Pawła Miśkiewicza oraz "Burzę" Williama Shakespeara w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Nad nowym spektaklem pracuje również duet Paweł Demirski i Monika Strzępka. Ma być to sztuka opowiadająca o awansie społecznym w polskich warunkach.

(-)
(PAP)
12 września 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia