Pięć razy Baka w Wybrzeżu
Teatr Wybrzeże w GdańskuW dniach 13 marca - 6 kwietnia Teatr Wybrzeże zaprasza na przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże.
W programie "Grupa Laokoona", "Seks dla opornych", "Na początku był dom", "Czarownice z Salem", "Zmierzch bogów" [ostatnie przedstawienia!], spotkanie aktora z widzami oraz wystawa dokumentująca jego artystyczny dorobek na naszych scenach.
Program przeglądu:
"Grupa Laokoona"
13, 14 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia
"Seks dla opornych"
15, 16, 18, 19 marca, godz. 19.00, Duża Scena
"Na początku był dom"
26, 27 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia
"Czarownice z Salem"
28, 29 marca, godz. 19.00, 30 marca, godz. 17.00, Duża Scena
"Zmierzch bogów"
4, 5, 6 kwietnia, godz. 19.00, Duża Scena
Spotkanie z Mirosławem Baką
sobota, 29 marca, godz. 17.00, foyer Dużej Sceny, wstęp wolny
Mirosław Baka: z wybrzeżowego ćwierćwiecza
Wystawa fotogramów przypominających 45 ról Mirosława Baki zagranych podczas 25 sezonów jego pracy w Teatrze Wybrzeże, ekspozycja od 15 marca, foyer Dużej Sceny, wstęp wolny.
O jubilacie
Wybitny aktor teatralny i filmowy. W 1988 roku ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Gdy był jeszcze studentem Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w "Krótkim filmie o zabijaniu". W tym po wielokroć nagradzanym, ważnym, wstrząsającym obrazie zagrał Jacka Łazara - dwudziestoletniego chłopaka, który zabija taksówkarza, zostaje osądzony i skazany na karę śmierci. Po pierwszym, jeleniogórskim sezonie od sierpnia 1988 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże, w którym, dzięki wybitnym kreacjom, uznaniu publiczności i krytyki oraz wyrazistej osobowości wypracował sobie pierwszoplanową, gwiazdorską pozycję. Zagrał tu 45 ról. O aktorstwie mówi: "To niezwykle trudny zawód, którego podłoże tkwi głęboko w człowieku. Najwięcej nauczyłem się od ludzi, dużo mniej - w szkole." Na gdańskiej scenie po raz pierwszy pojawił się w spektaklu Mikołaja Grabowskiego "Stąd do Ameryki", zaraz potem był Barabasz w "Wolności dla Barabasza", potem Biff w "Śmierci komiwojażera", Chłopiec w "Godzinie kota", On w "Tutam-ie", Valentine w "Arkadii", Hanemann, szekspirowscy: "Hamlet", "Ryszard III" i "Tytus Andronikus", czechowowscy Wujaszek Wania i Trigorin, Angel w "Beczce prochu", Ojciec w "Grupie Laokoona", Superiusz w "Pieszo", ostatnio Karol w "Seksie dla opornych" oraz John Proctor w "Czarownicach z Salem". Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji, jest cenionym i popularnym aktorem filmowym i telewizyjnym. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także fundator Fundacji "Żyć z pompą", która działa na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych.
Karnet 5xBaka
Karnet zawiera 5 biletów, do wykorzystania w marcu i kwietniu 2014 roku na wszystkich scenach Teatru - bez możliwości przedłużenia! Obejmuje po jednym bilecie na spektakle: "Czarownice z Salem", "Grupa Laokoona", "Seks dla opornych", "Na początku był dom", "Zmierzch bogów". Cena karnetu wynosi 120 zł.