Pięć Złotych Masek w puli

Nominacje do nagrody dla najlepszych artystów 2012 roku

Nagrody dla najlepszych artystów 2012 roku zostaną wręczone 25 marca w "Kochanowskim". W środę, podczas posiedzenia komisja nagrody przyznała nominacje w czterech z ośmiu możliwych kategorii.

Złota Maska to doroczna nagroda artystyczna, przyznawana przez marszałków województw opolskiego i śląskiego za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie sztuki teatralnej. Podczas posiedzenia komisja nagrody przyznała nominacje w czterech z ośmiu możliwych kategorii.

W dziedzinie sztuki aktorskiej nominowani zostali: Zofia Bielewicz (za role w "Słowniku chazarskim" i "Dwunastu stacjach"), Grażyna Misiorowska (za role w "Iwonie, księżniczce Burgunda" i "Słowniku chazarskim"), Andrzej Czernik (za rolę w "Mayday 1") z Teatru Kochanowskiego oraz Anna Jarota (za rolę w "Nusi i wilkach") i Miłosz Konieczny (za rolę we "Wnyku") z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Za reżyserię nominacje otrzymali: Mikołaj Grabowski za "Dwanaście stacji" i Paweł Passini za "Słownik chazarski" (oba w Teatrze Kochanowskiego) oraz Bogusław Kierc za "Wnyka" w OTLiA.

W dziedzinie scenografii komisja wytypowała do nagrody: Zuzannę Srebrną za "Słownik chazarski" i Marikę Wojciechowską za "Nusię i wilki".

Szansę na nagrodę za spektakl roku mają inscenizacje: "Dwanaście stacji", "Słownik chazarski" z Teatru Kochanowskiego oraz "Wnyk" z "lalek".

Złote Maski przyznawane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Uroczystość ich wręczenia odbywa się naprzemiennie w woj. opolskim i śląskim. W tym roku gospodarzem święta teatru - 25 marca - jest Teatr Kochanowskiego w Opolu.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
16 lutego 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...