Piekło intymności

"Intymność" - reż. Iwona Kempa - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Szóstka dobrych aktorów tłucze się między sobą, ale niczego nie wytłucze. Z tej przaśnej mąki ciasta nie ulepią. Robią, co mogą, czasem jest zabawnie, zwłaszcza gdy zamrugają do widzów, ale nic nie przesłoni męczącej refleksji, że życie jest podłe i nudne, a ludzie niemądrzy. Tylko, że aby to odkryć, niekoniecznie trzeba maszerować do teatru

"Wielu ludzi przeżywa tragedię. Nie każdemu jednak pisze ją Sofokles".

Ta myśl S.J. Leca oddaje sedno kłopotu, jaki mam z przedstawieniem "Intymność". Krótki zarys, nieledwie obrazek, bez mięsistego środka, bez zakończenia. Godzina piętnaście minut. Koniec. Gaśnie światło, zwyczajowe brawa, kwiaty dla zespołu, szatnia... Z uczuciem niedosytu pomykam do domu. Nic z tej ludzkiej, zwykłej - by nie powiedzieć banalnej - historii nie zostaje w głowie, prócz unużenia. Że mężczyźni są jak dzieci? Że robią rzeczy, których sami nie rozumieją? A czy kobiety wiedzą w ogóle, o co chodzi w związku z mężczyzną? Też mi nowiny! Do poczytania w "Vivie".

Szóstka dobrych aktorów tłucze się między sobą, ale niczego nie wytłucze. Z tej przaśnej mąki ciasta nie ulepią. Robią, co mogą, czasem jest zabawnie, zwłaszcza gdy zamrugają do widzów, ale nic nie przesłoni męczącej refleksji, że życie jest podłe i nudne, a ludzie niemądrzy. Tylko, że aby to odkryć, niekoniecznie trzeba maszerować do teatru.

Iwona Kempa wyreżyserowała wcześniej na scenie Miniatura Rozmowy poufne Bergmana. Dobre przedstawienie. Niby to samo piekło intymności, programowa zwyczajność ludzkich historii, ale jak to było opowiedziane! Bergman to Bergman. Sztuka miała duszę, przedstawienie też ją miało.

Elzbieta Konieczna
Miesiąc w Krakowie
16 listopada 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...