Piękny świat

Recital Stanisławy Celińskiej

Stanisława Celińska, jedna z najbardziej wyrazistych osobowości polskiej sceny wystąpi w Bibliotece Elbląskiej z recitalem pt. "Piękny świat". Aktorce będzie towarzyszył kompozytor i pianista Tomasz Bajerski.

Na koncert zapraszamy w środę 10 września o godz. 18.00 do Sali "U św. Ducha". Wstęp za okazaniem wejściówki, można je odbierać już od 29 sierpnia.

"Piękny świat" to poetycko-filozoficzne rozważania o przemijaniu, radości, bólu, tęsknocie i nadziei. Poruszająca, czasem zabawna opowieść o życiu. Na program recitalu składają się m.in. piosenki z tekstami: Juliana Tuwima, Andrzeja Bursy, Jana Kochanowskiego, Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Bułata Okudżawy, Pierre'a de Ronsarda. Autorami muzyki do tych kompozycji są: Janusz Strobel, Tomasz Bajerski, Henryk Wars, Jerzy Petersburski i Bułat Okudżawa.

Stanisława Celińska to znakomita polska aktorka teatralna i telewizyjna, obsadzana przez najwybitniejszych reżyserów teatralnych i filmowych. W roku 1969 ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej PWST. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała na deskach Teatru Współczesnego. Występowała też w teatrach: Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat, Studio i Rozmaitości w Warszawie, a także Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie związana jest z Teatrem Współczesnym i Nowym Teatrem.

Jest również aktorką filmową. Wystąpiła w wielu filmach Andrzeja Wajdy, a także w "Nocach i dniach" Jerzego Antczaka, "Spisie cudzołożnic" Jerzego Stuhra czy w "Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego. Na swoim koncie ma też wiele ról w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Popularnością cieszą się jej recitale, m.in.: "Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C", "Piękny świat", "Uśmiechnij się", z którymi często występuje.

W roku 2012 swoją premierę miała jej debiutancka płyta "Nowa Warszawa", nagrana wspólnie z pianistą Bartkiem Wąsikiem i Royal String Quartet - zbiór piosenek poświęconych stolicy.

Wejściówki na koncert będzie można odbierać od piątku 29 sierpnia w Dziale Zbiorów Audiowizualnych Gotycka.pl. Liczba wejściówek jest ograniczona.

oprac. daw
Dziennik Elbląski
21 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia