Pielgrzymi do Grobu Pańskiego

"I pellegrini al Sepolcro" - Collegium Nobilium

Dwudziestoosobowa orkiestra i jedenastu śpiewaków z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, dwójka aktorów z Wydziału Aktorskiego i czterech reżyserów z Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej oraz scenograf z Akademii Sztuk Pięknych stworzyli wspólnie najnowszy projekt Instytutu Opery

Zwieńczeniem ich prac jest  realizacja barokowego oratorium wielkopiątkowego "I pellegrini al Sepolcro" Johana Adolfa Hassego. Zadanie niecodzienne, gdyż oratorium nie jest gatunkiem przeznaczonym do inscenizacji: wykonywane początkowo w kościołach z biegiem czasu przeniosło się na sale koncertowe, ale rzadziej na sceny teatrów operowych.

Prapremiera "I pellegrini..." miała swoje miejsce w Wielki Piątek 1748 roku, w kościele Przemienienia Pańskiego o. Kapucynów na ulicy Miodowej. Nieopodal mieści się scena Teatru Collegium Nobilium, na którego deskach będziemy mogli obejrzeć pracę adeptów sztuk scenicznych. Poza przedstawieniami w TCN (14, 15, 16 kwietnia) odbędzie się również koncert w kościele o. Kapucynów: aby historia po raz kolejny mogła zatoczyć koło.

Historia zawarta w utworze saskiego kompozytora jest prosta: czwórka pielgrzymów wyrusza w podróż do Ziemi Świętej, by nawiedzić Grób Pański, na miejscu znajdują przewodnika, który odkrywa przed nimi tajemnice zrujnowanej Jerozolimy, gdzie każdy kamień był świadkiem Męki Chrystusa. Spektakl nawiązuje do źródłosłowu nazwy oratorium (pierwotnie miejsce modlitwy). Jest kontemplacją Drogi Krzyżowej, czasem modlitwy i namysłu nad własnymi słabościami.

Utwór Hassego został  podzielony na cztery części tak, aby każdy z młodych twórców miał  szansę dać próbkę swojego talentu. Pomimo to, reżyserzy mają nadzieję, że uda im się stworzyć przedstawienie spójne, którego szwy pozostaną niezauważalne.

Występują:

Śpiewacy: Marta Czarkowska, Aleksandra Klimczak, Magdalena Krysztoforska, Emilia Romanik, Jadwiga Niebelska, Ewelina Siedlecka, Joanna Wydorska, Dawid Dubec, Marcin Gadaliński, Marcin Liweń, Stanisław Zyskowski
Aktorzy: Monika Janeczek, Adam Fidusiewicz
Reżyseria: Aneta Groszyńska, Kamila Michalak, Jakub Kasprzak, Tomasz Szczepanek
Scenografia: Lilia Ostrouch
Opieka nad orkiestrą:  Anna Sapieha
Opieka nad śpiewakami: Anna Radziejewska, Artur Stefanowicz
Opieka nad projektem: Ryszard Peryt

Spektakle na scenie Collegium Nobilium: 14, 15.04 (godz. 19.00) i 16.04 (godz. 17.00)
Kościół o. Kapucynów: 17.04 (godz. 13.15), wstęp wolny.

(-)
Materiały Organizatorów
12 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...