Pieniądze i szczęście

"Wielka wygrana" - reż. Tomasz Szczepanek - Teatr Żydowski w Warszawie

Klasyczna sztuka Szolema Alejchema była wielokrotnie w wersji oryginalnej wystawiana na deskach Teatru Żydowskiego. W ramach nowej polityki repertuarowej dyrekcja teatru postanowiła wystawić to klasyczne dzieło, charakteryzujące się poetyckim stylem "z myszką", w wersji uwspółcześnionej.

Oglądamy więc przygody biednego krawca Szymełe Sorokiera - przeniesionego z dawnego sztetla do współczesności -który wygrywa nagle na loterii dwadzieścia milionów. Bohaterowi, z trudem utrzymującemu rodzinną firmę, od zdobytego nagle majątku przewraca się w głowie. Wraz z żoną zaczyna udawać bogacza, inwestora, a przede wszystko szastać na prawo i lewo gotówką. Jak należało się spodziewać, wpada w tarapaty...

Akcja toczy się wartko, dialogi wydają się autentycznie zabawne i inteligentne, chociaż utrzymane zostały w nieco tandetnym stylu estradowo-kabaretowym, znanym z programów telewizyjnych. Realizatorzy przedstawienia wpisali w parodiowanie programów telewizyjnych w rodzaju "Koła fortuny", co ma podkreślać satyryczną wymowę spektaklu, sprowadzającą się do tezy, że chciwość nie prowadzi do niczego dobrego. "Wielka wygrana" jest więc przedstawieniem w miarę spójnym stylistycznie, odwołującym się do języka współczesnych mediów. Z tego powodu można zaakceptować czasami przerysowaną grę zespołu aktorskiego.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
24 marca 2017

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...