Pierwsza odsłona

"Dziady" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

Premiera zaplanowana jest w sobotę 15 lutego 2014 na Scenie im. J. Grzegorzewskiego.

Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są "Dziady" Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu. To ten utwór ukształtował bez wątpienia nasz patriotyzm, naszą religijność, naszą sferę wartości, nasz stosunek do Innego, naszą odrębność, naszą wyjątkowość – słowem naszą tożsamość. Jego niemal już stuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze.

Prapremierę arcydramatu zrealizował w roku 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza. Wydawałoby się, że zostało ono już wnikliwie przeczytane przez nasze teatry. A jednak nie "przerobiliśmy" tej lekcji teatralnej, gdyż nikt jeszcze nie wystawił "Dziadów" w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 wystawimy część I, część II, część IV i "Upiora", w 2015 roku – część III, a w 2016 – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie.

W spektaklu zagrają: Monika Bolly, Sylwia Boroń, Anna Ilczuk, Dagmara Mrowiec, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Wiesław Cichy, Marian Czerski, Bogusław Danielewski, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Cezary Łukaszewicz, Michał Mrozek, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk, Adam
Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański.

Premierze pierwszej odsłony Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary będzie towarzyszyła wystawa zainspirowanych Dziadami prac laureatów trzech edycji ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew", przygotowana przez Galerię Sztuki Socato. Jak zawsze można ją będzie oglądać w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego. Wernisaż odbędzie się w sobotę 15 lutego 2014.

Co roku młodzi artyści dotleniają wrocławski krwiobieg sztuki. Tym razem najmłodsze pokolenie artystów interpretuje "Dziady" Adama Mickiewicza. Laureaci trzech edycji ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew" podejmą artystycznym dialog z klasyką literatury. Zainspirowani klimatem scenerii, motywem obrzędów i kontaktami z przeszłością zinterpretują tradycję w duchu różnorodności współczesnej sztuki. Prezentowane prace to w równym stopniu propozycje narracyjne, realistyczne i abstrakcyjne.

(-)
Materiał Teatru
8 lutego 2014

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia