Pierwsza premiera

"Requiem" - reż. Laco Adamik, Barbara Kędzierską, Bogusław Nowak - Opera Krakowska

Opera Krakowska zaprasza na pierwszą premierę nowego sezonu artystycznego 2010/2011

29 października na Dużej Scenie przy ul. Lubicz 48 odbędzie się „Requiem” Giuseppe Verdiego. Kolejne wykonanie koncertu zaplanowano na 30 października br. Patronat honorowy nad spektaklami objął Jego Eminencja ks. Stanisław Kardynał Dziwisz. Partnerami projektu jest Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Kraków. Krakowska realizacja dzieła Verdiego będzie pierwszą w historii Opery Krakowskiej. Spektakl powstał we współpracy z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i Chórem Kameralnym Capella Cracoviensis.

Verdi skomponował Requiem w pełnym rozkwicie swych sił twórczych, gdy jego mistrzostwo osiągnęło punkt kulminacyjny. Sam wiedział, że dzieło przewyższa to, co dotychczas skomponował.

Requiem - to dzieło sakralne zbudowane z trzech części: wstępu (Requiem i Kyrie), zróżnicowanej, 9-cio członowej części głównej (Dies irae) oraz rozbudowanego epilogu (Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Lux aeterna i kończące dzieło, wcześniej skomponowane, Libera me). Z drugiej strony muzyka ma charakter “operowy”, co podkreślali niektórzy krytycy. Trudno z tego czynić zarzut kompozytorowi, który był przecież genialnym twórcą operowym. Rozbudowane fragmenty chóralne Mszy poprzedzały wcześniej skomponowane chóry zakonników i pielgrzymów (Don Carlos, Moc przeznaczenia, Trubadur), kwartet wokalny Mszy – sceny zbiorowe śpiewane przez solistów – bohaterów oper (Rigoletto, Moc przeznaczenia, Bal maskowy, Trubadur, Don Carlos, Aida).

Ten zarówno sakralny, jak i operowy charakter dzieła rodził pytania o najodpowiedniejsze miejsce jego wykonania. Jakkolwiek prawykonanie odbyło się w kościele, to kompozytor zdawał sobie sprawę z tego, że muzyka brzmi lepiej w teatrze operowym lub sali koncertowej.

Prawykonanie dzieła odbyło się w Mediolanie, w maju 1874. Pierwsze polskie wykonanie Requiem miało miejsce w Warszawie w Tetrze Wielkim w 1892 roku.

(-)
Materiały Teatru
15 października 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia