Pierwsza światowa wersja teatralna

"Układ" - reż. Michał Kotański - Teatr Bagatela w Krakowie

Prapremiera "Układu", autorstwa amerykańskiego pisarza i reżysera Elii Kazana odbędzie się w piątek w Teatrze Bagatela w Krakowie. Sztukę - pierwszą w świecie sceniczną wersję "Układu" - wyreżyserował Michał Kotański.

Dramat Kazana jest opowieścią o kapitalizmie i rzeczywistości zdominowanej przez pieniądz. Główny bohater - Eddie (Dariusz Starczewski) - czuje się zagubiony w takim świecie. Na co dzień Eddie pracuje w agencji reklamowej. Jest bogaty, sławny, ma żonę i kochankę. Chce zmienić życie i odnaleźć uniwersalne wartości ludzkie. Mają mu w tym pomóc seanse u psychoanalityka.

- Sztuka jest moralitetem nihilisty, everymana, który mierzy się ze światem, samym sobą, rodziną - ocenił Kotański podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Eddie próbuje zmienić swoje życie. Nie wie jak to zrobić, ale próbuje - dodał.

Według odpowiedzialnego za tłumaczenie i adaptację Radosława Paczochy, dziś Polaków nie tyle interesuje twórczość Kazana, ile świat, jaki Amerykanin opisywał, który jest aktualny. - Dla mnie ciekawe jest to, że Kazan w "Układzie" patrzy na amerykańską rzeczywistość z dwóch punktów widzenia: z perspektywy outsidera oraz z perspektywy wychowanego w Ameryce dziecka. Ta podwójna perspektywa pozwoliła mu opisywać Amerykę i jej społeczeństwo z dystansem i krytycyzmem - zauważył Paczocha.

Kotański zwrócił uwagę, że przekaz utworu Kazana, napisanego kilkadziesiąt lat temu, jest uniwersalny i aktualny w dzisiejszej kapitalistycznej Polsce, choć - jak zauważył - być może ponad 20 lat temu nie byłoby potrzeby teatralnej adaptacji "Układu".

Michał Kotański jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego. Zrealizował m.in. "Komedianta" T. Bernharda, "Językami mówić będą" A. Bovella, "Loretta" G. F. Walkera, "Annę Kareninę" L. Tołstoja, "Letników" M. Gorkiego. Jest autorem dwóch słuchowisk radiowych: "Zapach czekolady" R. Paczochy, "Burmistrz" M. Sikorskiej-Miszczuk.

Elia Kazan - urodził się w 1909 r., zmarł w 2003 r. Był amerykańskim pisarzem, reżyserem filmowym i teatralnym. Jego rodzice przybyli do USA z Grecji, kiedy Elia był dzieckiem. Wyreżyserował m. in. "Tramwaj zwany pożądaniem", "Viva Zapata". Uczniem Kazana był m. in. aktor Marlon Brando, który występował w jego filmach.

Powieść "Układ" Kazan napisał w 1967 r., a w 1969 r. na jej podstawie nakręcił film o tym samym tytule.

(-)
(PAP)
6 lutego 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia