Pierwsza taka opera

"Pożar" - reż. Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr Lalek

Po raz pierwszy w Polsce opera marionetkowa "Pożar" J. Haydna!

W Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się polska prapremiera opery marionetkowej Josepha Haydna, która zainauguruje I Leo Festiwal. Jest to nowa inicjatywa Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum” – zespołu artystycznego Filharmonii obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.

„Pożar” J. Haydna to frywolna opowieść z cechami opery buffa w której bohaterowie zmagają się z licznymi perypetiami, a przede wszystkim miłosnymi. Tytułowy Jaś Serdel  (Hanswurst) to popularny bohater niemieckich ludowych teatrów lalkowych. Akcja opery została osadzona w pewnej kamienicy, która na koniec spłonie. Organizatorzy przedsięwzięcia zapewnili o pięknej scenografii (autorstwa tandemu Monika Graban i Radek Dębniak) i ciekawych efektach specjalnych.

Reżyserii spektaklu podjął się Roberto Skolmowski – dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek znany wrocławskiej publiczności z monumentalnych spektakli operowych w Hali Stulecia oraz laureat tegorocznej gali Złotych Masek za Carmina Burana Orffa, zrealizowanej w Operze Śląskiej. Kierownictwo muzyczne objął wiedeński kameralista, skrzypek i dyrygent Ernst Kovacic na codzień szef artystyczny Orkiestry Leopoldinum. Spektakl jest koprodukcją Filharmonii Wrocławskiej
i Wrocławskiego Teatru Lalek w której weźmie udział dwudziestu czterech muzyków Leopoldinum, soliści: Agnieszka Drożdżewska, Jerzy Butryn, Karol Kozłowski, Przemysław Borys oraz aktorzy i marionetki.

Premiera odbędzie się 24 maja 2009, godz. 18.00 i uświetni trwające na całym świecie obchody roku Josepha Haydna.

Maciej Michałkowski
Dziennik Teatralny Wrocław
21 maja 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia