Pierwsza taka opera

"Pożar" - reż. Roberto Skolmowski - Wrocławski Teatr Lalek

Po raz pierwszy w Polsce opera marionetkowa "Pożar" J. Haydna!

W Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się polska prapremiera opery marionetkowej Josepha Haydna, która zainauguruje I Leo Festiwal. Jest to nowa inicjatywa Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum” – zespołu artystycznego Filharmonii obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.

„Pożar” J. Haydna to frywolna opowieść z cechami opery buffa w której bohaterowie zmagają się z licznymi perypetiami, a przede wszystkim miłosnymi. Tytułowy Jaś Serdel  (Hanswurst) to popularny bohater niemieckich ludowych teatrów lalkowych. Akcja opery została osadzona w pewnej kamienicy, która na koniec spłonie. Organizatorzy przedsięwzięcia zapewnili o pięknej scenografii (autorstwa tandemu Monika Graban i Radek Dębniak) i ciekawych efektach specjalnych.

Reżyserii spektaklu podjął się Roberto Skolmowski – dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek znany wrocławskiej publiczności z monumentalnych spektakli operowych w Hali Stulecia oraz laureat tegorocznej gali Złotych Masek za Carmina Burana Orffa, zrealizowanej w Operze Śląskiej. Kierownictwo muzyczne objął wiedeński kameralista, skrzypek i dyrygent Ernst Kovacic na codzień szef artystyczny Orkiestry Leopoldinum. Spektakl jest koprodukcją Filharmonii Wrocławskiej
i Wrocławskiego Teatru Lalek w której weźmie udział dwudziestu czterech muzyków Leopoldinum, soliści: Agnieszka Drożdżewska, Jerzy Butryn, Karol Kozłowski, Przemysław Borys oraz aktorzy i marionetki.

Premiera odbędzie się 24 maja 2009, godz. 18.00 i uświetni trwające na całym świecie obchody roku Josepha Haydna.

Maciej Michałkowski
Dziennik Teatralny Wrocław
21 maja 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia