Pierwsza w 2021 roku premiera operowa

"La finta Giardiniera" (Rzekoma ogrodniczka) – reż. Jitka Stokalska - Polska Opera Królewska

Polska Opera Królewska zaprasza na pierwszą w 2021 roku premierę operową z udziałem publiczności!. Bogu chwała! Wczoraj 13-go moja opera została wystawiona i miała tak wielkie powodzenie, że nawet nie jest możliwe opisanie całej tej wrzawy. [...] Po każdej arii następował huragan braw i okrzyki: „viva Maestro!"

– tak w liście do matki osiemnastoletni Wolfgang Amadeusz Mozart opisywał premierę swej trzyaktowej opery buffa – La finta giardiniera. Rzekoma ogrodniczka została prawykonana w Monachium 13 stycznia 1775 roku, gdzie, jak wynika z relacji kompozytora, spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem.

Autorstwo libretta, sporządzonego na wzór neapolitańskiej farsy L'amor vuol sofferenza Leonarda Lea, nie zostało potwierdzone po dziś dzień. Najczęściej przypisywane jest ono jednak Giuseppe Petroselliniemu. I choć tekst nie należy do najdoskonalszych, to młody Mozart wykrzesał z niego to, co najlepsze – komiczną niejednoznaczność i parodystyczny potencjał.

O niezwykłej sile młodzieńczego dzieła może świadczyć nie tylko entuzjazm pierwszej publiczności, ale także recepcja tytułu w kolejnych latach. Szybko zostało ono przeniesione na sceny niemieckie w postaci singspielu, a i współcześnie doczekało się licznych interpretacji. W muzyce Rzekomej ogrodniczki objawia się już bowiem dramaturgiczny geniusz Mozarta.

Elementy charakterystyczne dla gatunku seria doskonale przełamują komiczną narrację, dając śpiewakom asumpt do wykazania się aktorskimi zdolnościami, a reżyserom – do kreatywnych i niejednoznacznych rozwiązań inscenizacyjnych.

Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 13 i 14 lutego 2021 r. godz. 19.00.

 

Katarzyna Gradzina-Kubała
Polska Opera Królewska
6 lutego 2021
Portrety
Jitka Stokalska

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...