Pierwszy dzwonek... w teatrach

Teatr Groteska w Krakowie - Zapowiedź sezonu jubileuszowego 2024/25

Choć letnia pogoda trwa w najlepsze, wakacyjny czas dla większości nieuchronnie dobiega końca. Na pocieszenie, pierwszy dzwonek zabrzmi nie tylko w szkołach, ale także w teatrach - wrzesień to powrót repertuarów bogatych w sceniczne doświadczenia. Teatr Groteska w Krakowie rozpoczynający się sezon traktuje w sposób szczególny, bowiem przyniesie on 80. jubileusz istnienia instytucji.

Na początek warto powiedzieć o czterech nadchodzących prapremierach tego sezonu - w ofercie znajdzie się coś dla każdego widza: od najmłodszych gagatków, przez ich starszych kolegów i koleżanki, po dojrzalszego widza. Interesująco zapowiadają się dwie pozycje od Kamila Błocha (tekst) i Doroty Kaczor (reżyseria), w koprodukcji z Fundacją Sztukarnia: "Bajdurki krakowskie" skierowane do dzieci młodszych, tworzone przy konsultacjach z językoznawcą oraz "Maszkarony" dla młodzieży i dorosłych, wzbogacone muzyką na żywo. Obie te sztuki skonstruowane zostały ze świadomością kontekstu lokalnego, pamiętając, że nic nie jest "samotną wyspą", charakteryzują się więc inspiracjami z krakowskiego podwórka. Na scenie będzie można spotkać się z personifikacjami miejskich symboli odnoszącymi się do codziennych spraw i strapień krakusów i krakusek. Prapremiery spektakli odbędą się kolejno 3 i 9 września br.

Trzecią z zaplanowanych prapremier (13 września) jest magiczno-realistyczna "Dziewczyna w ogniu" w reżyserii Roksany Miner (tekst: Andrzej Błażewicz) - zwycięska sztuka 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Ostatnia, czwarta prapremiera tej jesieni (16 listopada) w Teatrze Groteska to kolejny spektakl zainspirowany Krakowem, "Gdzie gubią się zdania" w reżyserii Karoliny Przystupy (tekst: Michał Kaźmierczak), którego główną bohaterką jest Wisława Szymborska.

Intensywny wrzesień zostanie wypełniony nie tylko premierowymi pozycjami, ale także czytaniami performatywnymi tekstów dramatycznych wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz w Programie pisarskim. Łącznie zaprezentowane zostaną trzy sztuki konkursowe (dwie dla młodzieży oraz jedna dla dzieci) i dwa spektakle z Programu (po jednej dla dzieci i dla młodzieży). Finał 35. Konkursu oraz Programu pisarskiego potrwa od 11 do 13 września br., gdzie zapoznać się będzie można z: "Eryką i Skarabeuszem" (11 września), "Dwa" (11 września) oraz "Dziewczyną i morzem" (12 września), a także wspomnianą już "Dziewczyną w ogniu".

14 października natomiast Teatr Groteska zaprasza na obchody 80-lecia swojego istnienia przez uczestnictwie w pierwszym "Kodzie mistrzów" tego sezonu. To moderowane spotkania z autorytetami kultury: intelektualistami, naukowcami, artystami, działaczami społecznymi, polskimi, wybitnymi osobistościami. Pierwsze takie wydarzenie zostało zainaugurowane w 2014 roku i do tej pory seria cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających, tworząc okazję do bezpośredniego spotkania z autorytetami w sferze kultury.

Ponadto - jak zapowiada Karol Suszczyński, dyrektor Teatru - rozpoczynający się właśnie sezon ma wiązać się z modernizacjami siedzimy instytucji przy ulicy Skarbowej 2 (przetargi zostały już zakończone), udziałem w polskich festiwalach teatralnych, spektaklami wyjazdowymi, o charakterze włączeniowym dla małych ośrodków małopolskich i podkarpackich, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony, oraz kontynuacją sprawdzonych pozycji repertuarowych. Co więcej, przy okazji sezonu jubileuszowego Groteska może pochwalić się nowym logotypem zaprojektowanym przez Maciej Szymanowicza.

Rozpoczynający się sezon 2024/25 zapowiada się intrygująco, do zobaczenia więc w Grotesce!

Julia Bugajna
Dziennik Teatralny Kraków
31 sierpnia 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia