Pierwszy koncert

„Pieśń - Teatr Słowa" - koncert Opery Krakowskiej

W sobotni wieczór (10.12.2016) Opera Krakowska zainaugurowała nowy cykl koncertów pt. „PIEŚŃ – TEATR SŁOWA", prezentujący różnorodność gatunku pieśni, od niemieckiej lied poprzez francuską chanson i rosyjski romans, aż po polską balladę czy dumkę. Kierownikiem artystycznym projektu jest solistka Opery, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie Katarzyna Oleś-Blacha.

Pierwszy koncert cyklu, zatytułowany „W kręgu słowiańskiej liryki wokalnej", prezentował pieśni skomponowane przez Stanisława Moniuszkę, Ignacego Jana Paderewskiego, Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego, Antonína Dvořáka, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Usłyszeliśmy je w interpretacji Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy, Tomasz Kuka i Adama Szerszenia. Pieśni przeplatane były recytacjami Anny Polony, co podkreśliło piękno i rolę słowa, tak ważnego dla tego gatunku. Wykonawcom towarzyszyli Mariola Cieniawa na fortepianie i Paweł Wójtowicz na skrzypcach.

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy pieśni Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza opracowane przez Tomasza Chmiela na orkiestrę. Soliści wykonali je z towarzyszeniem Krakowskiej Młodej Filharmonii. Obie części koncertu – pierwsza, uteatralizowana, liryczno-poetycka w charakterze i druga, symfoniczna, przez co głośniejsza i bardziej dynamiczna, ukazały nie tylko piękno utworów, różnorodność ich interpretacji, ale również całą gamę emocji, jakie potrafią one budzić, co zresztą świetnie oddawała widownia sobotniego wieczoru.

Gospodarzem koncertu była prof. Małgorzata Janicka-Słysz, która w znakomitych słowach przygotowywała słuchaczy do odbioru pieśni. Nad stroną artystyczną czuwali natomiast reżyser Laco Adamik i scenograf Barbara Kędzierska.

Na kolejne odsłony „TEATRU SŁOWA" Opera Krakowska zaprasza widzów do Kopalni Soli w Wieliczce (19 lutego, 11 marca i 23 kwietnia 2017), gdzie w scenerii Komory Jana Haluszki rozbrzmiewać będą arcydzieła twórców pieśni francuskiej oraz hiszpańskiej, następnie niemieckiej i wreszcie rosyjskiej. Serię spotkań publiczności z muzyką i poezją zwieńczy wyjątkowy koncert z udziałem światowej sławy artystki i gwiazdy największych scen operowych maestry Ewy Podleś (16 czerwca 2017, gmach Opery).

(-)
Materiał Opery
14 grudnia 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia