Pierwszy queerowo - narodowy musical country

„Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" - opera komiczna Bogusławskiego w wykonaniu krakowskich artystów na Festiwalu Prapremier!

Już 6 listopada (sobota) o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy zagoszczą twórcy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W ramach wydarzeń festiwalowych krakowscy artyści zaprezentują spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, oparty na dobrze znanej operze komicznej Wojciecha Bogusławskiego!

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" klasyk polskiego teatru z 1794 roku, który według legendy miał poprowadzić naród do powstania, wraca w całkowicie nowej odsłonie. Pierwsza opera narodowa staje się pierwszym queerowo - narodowym musicalem country. Bogusławski czytany przez pryzmat współczesnych tekstów Didier Eribona, Edouarda Louisa, Michała Rauszera i Mony Chollet, estetykę gwiazd queerowego country Lill Nas X , Orville Pecka i Dolly Parton, wreszcie filmów Andy Warhola, na nowo odsłania swoje krytyczne i rewolucyjne walory.

A klasyczne arie Jana Stefaniego w nowych aranżacjach Tomasza Leszczyńskiego znowu mają szansę stać się przebojami i towarzyszyć widzom jak nie na barykady, to przynajmniej podczas powrotu z teatru do domu. "Cud mniemany" to muzyczna historia przejmującego coming out, który się nie wydarzył i tragicznej konfrontacji wrażliwych jednostek z brutalną rzeczywistością w poszukiwaniu miłości i swojego miejsca w świecie, Polskie " West Side Story" napisane 163 lata przed broadwayowskim hitem.

Więcej informacji o spektaklu – tutaj
Trailer do spektaklu - tutaj
Termin: 6.11 – sobota – g. 19.00

Aleksandra Rzęska
Materiał organizatora
4 listopada 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia