Pierwszy spektakl dyplomowy

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu

Wydział Teatru Tańca jest w trakcie przygotowania spektaklu dyplomowego pod tytułem "wszystko wymyka się..." w reżyserii i choreografii Joe Altera, który na co dzień kieruje Programem Tańca San Diego State University.

Początkowe prace nad nim rozpoczęły się już w połowie maja 2010, kiedy to zostały stworzone podstawy sztuki. Przygotowania ostatecznej formy tego pierwszego spektaklu dyplomowego bytomskiego Wydziału Teatru Tańca zaczęto 3 października i potrwają one przez trzy tygodnie, aż do dnia krakowskiego pokazu przedpremierowego - 21 października. Sam Joe Alter tak mówi o sztuce:

"Inspiracją dla tego spektaklu jest idea niestałości: bez względu na nasze pragnienia, nadzieje, przekonania, wszystko to, co wiemy nieustannie się przemienia, zmienia formę, przybliża się lub oddala od miejsca w którym chcielibyśmy "to" znaleźć. Stałość nie istnieje. Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, jesteśmy pod wpływem ciągłych zmian. Zmieniamy się tak samo, jak wszystko, co nas otacza."

Pokaz premierowy "wszystko wymyka się..." będzie miał miejsce na bytomskim Wydziale Teatru Tańca 29 października.

Joe Alter to tancerz, choreograf, nauczyciel, założyciel i dyrektor Joe Alter Dance Group. Dyplom i specjalizację z choreografii i technologii tańca uzyskał na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. Jego prace były prezentowane w USA (The Kitchen, The Sylvia and Danny Kaye Playhouse, the and 92nd St. Y Harkness Center for Dance in New York City), a także w Niemczech, Polsce i Jugosławii. Joe Alter jest także autorem programu "Polish Project", którego celem było umożliwienie młodzieży ze środowisk upośledzonych z całej Polski uczestnictwa w kreacji artystycznej. Joe Alter jest wykładowcą w San Diego State University, a w chwili obecnej współpracuje z bytomskim Wydziałem Teatru Tańca. Niedawno odbył tournee ze spektaklem "If it\'s not one thing..." stworzonym przy współpracy z Liamem Clancy i Ericiem Geigerem. Jest również artystą gościnnym w Little Known Dance Theater prowadzonym przez Leslie Seiters. Jego ostatni spektakl "Walking through ghosts" miał premierę w sierpniu 2010 roku w Sushi Performance and Visual Arts w San Diego, Kalifornia.

Dorota Łęcka urodziła się w Warszawie w 1985 roku. Pasję do tańca i teatru odkryła w wieku 6 lat. Przez ponad 10 lat brała udział w warsztatach oraz otwartych lekcjach tańca współczesnego i baletu. W 2005 roku rozpoczęła studia w Institute for Dance Arts IDA na Uniwersytecie Antona Brücknera w Austrii. Po uzyskaniu dyplomu pracowała w Budapeszcie z MuTerminal, Company Krisztian Gergye oraz węgierskimi choreografami, pośród nich: Adam Fejes, Attila Gergely, Jozsef Hamor, Zoltan Fodor. Obecnie pracuje w Polsce i za granicą, jako niezależna tancerka, współpracując z choreografami takimi, jak: Rose Breuss (Austria), Joe Alter (USA), Nicole Peisl (The Forsythe Company), Jozef Fruček i Linda Kapetanea (Rootlessroot). Od 2009 kontynuuje studia Master na kierunku Movement Research w Austrii oraz pracuje nad autorską techniką pracy z ciałem. Jej pasją są techniki rozwoju świadomości oraz rozwoju duchowego, które łączy w swoim codziennym życiu i przestrzeni zawodowej. Jej praca opiera się na poszerzaniu możliwości ruchowych ciała poprzez aktywną świadomość oraz samoobserwację. Ruch jest wynikiem dialogu pomiędzy ciałem, duszą oraz świadomością, jest nieskończonym potencjałem możliwości, które mogą zaistnieć w obecności cichego umysłu i czystej intencji.Wsparcia finansowego udzieliły: Anton Brucner Privatuniversitat oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiały Teatru
9 października 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia