Pierwszy spektakl Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

"Czy ryby śpią?" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Kameralny w Bydgoszcz

24 października o 17:00 odbędzie się premiera pierwszego spektaklu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Budynek Teatru nie jest jeszcze ukończony, więc przedstawienie zostanie zagrane na gościnnych deskach Opery Nova, w sali kameralnej.

Pierwszym spektaklem nowej instytucji kultury na mapie miasta jest sztuka Czy ryby śpią? autorstwa niemieckiego dramaturga Jensa Raschke uhonorowana nagrodą dla najlepszego niemieckojęzycznego przedstawienia dla dzieci. Za jej przekład na potrzeby polskiego widza odpowiedzialna była Monika Muskała, a za reżyserię adaptacji dla Teatru Kameralnego – Paweł Szkotak. Na scenie zobaczymy Alicję Pietruszkę i Michała Rybaka. Nie należy zapomnieć o muzyce i animacjach towarzyszących przedstawieniu, za które odpowiedzialni byli Mateusz Kokot, Marcin Markowski oraz nieżyjący już Krzysztof Nowikow; oba te elementy wzbogacają i uatrakcyjniają kameralny spektakl.

Sztuka podejmuje ważny i trudny temat godzenia się ze stratą. O tym procesie opowiada Jette – dziesięcioletnia dziewczynka, która rok wcześniej musiała pożegnać się z bratem. Rozmowa o stracie jest jedną z form jej terapii, dzieli się więc z widzami wszystkim, co przeżyła przez miniony rok. Ale nie tylko. Dzięki jej opowieści poznajemy też Emila – chłopca, który musiał się mierzyć z chorobą, miłośnika pizzy, oczko w głowie mamy. Spektakl, pomimo trudnej tematyki, nie stroni od humoru. Pokazuje całą paletę emocji – tak dzieci, jak i dorosłych – postawionych w szczególnych okolicznościach. Jest tu miejsce na śmiech, czas na oddech, chwila na zabawę. To tekst, który równocześnie wzrusza, bawi i uczy.

Teatr Kameralny zdecydował się na premierę spektaklu mimo niesprzyjających okoliczności, choć oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa. Trudno jednak wyobrazić sobie lepszy moment na premierę tej sztuki, której temat z pewnością nie jest łatwy i codzienny, a przecież tak ważny, szczególnie w tym czasie. Ze śmiercią – w taki czy inny sposób – ma do czynienia każdy z nas. Możliwość zetknięcia się z towarzyszącymi jej przeżyciami poprzez udział w przedstawieniu jest formą oswajania świata. Pokazuje, jak ważna jest rozmowa o emocjach i otwartość na ludzi.

Teatr Kameralny w Bydgoszczy serdecznie zaprasza widzów na pokazu spektaklu Czy ryby śpią? w dniu 25 października (niedziela) na godzinę 17:00 do sali kameralnej Opery Nova. Bilety w cenie 35 zł będzie można nabyć na godzinę przed spektaklem w kasie Teatru, ale możliwa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem 885 904 192 (poniedziałek-piątek, 8:00-16:00) lub 887 467 102 (poniedziałek-piątek, 17:00-20:00). Zapraszamy!

Anna Mochalska
Materiał Teatru
20 października 2020
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia