Pierwszy z dziesięciu

26. Festiwal Teatrów dla Dzieci 2019

Główna Nagroda dla "Dzieci z Bullerbyn Teatru Miejskiego w Gliwicach„Dzieci z Bullerbyn" wg Astrid Lindgren w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, spektakl ukochany przez najmłodszych widzów gliwickiego teatru, zdobył główną nagrodę jury dziecięcego na Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2019 w Krakowie.

To pierwsza, festiwalowo - teatralna nagroda przyznana naszej, także bardzo młodej i nieopierzonej, instytucji. Jest ważna gdyż systematyczna budowa repertuaru dla dzieci była jednym z głównych założeń programowych tworzonego Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Z myślą o teatrze dla najmłodszych i towarzyszących mu projektach edukacyjnych zorganizowaliśmy od podstaw w naszej siedzibie przy Nowym Świecie zaledwie w ciągu dwóch lat dwie nowe sceny teatralne: Małą i Mikro. Dziękuję i gratuluję - zespołowi aktorskiemu, realizatorom spektaklu i reżyserowi za ten nasz mały , ale jakże sympatyczny sukces, który mógłbym porównać do otrzymania Orderu Uśmiechu – również przyznawanego przez Dzieci tym wszystkim, którzy trafiają do ich serc. – Grzegorz Krawczyk Dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Wyniki głosowania na najciekawszy spektakl:

I miejsce – „Dzieci z Bullerbyn" Teatr Miejski z Gliwic (21% głosów)
II miejsce – „Plastusiowy pamiętnik" Teatr Nowy z Zabrza (20% głosów)
III miejsce – „Zorro" Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina (15% głosów)

Wygląda na to, że Śląsk teatrem dla dzieci stoi, bo na "podium" znalazły się trzy spektakle trzech teatrów z tego województwa.

Festiwal odbywał się w dniach 14-25 stycznia 2019 r. Przedstawiono na nim, jak zapewnili organizatorzy „wszystko co najlepsze dla najbardziej wymagającej publiczności", czyli publiczności dziecięcej.

Agnieszka Skowronek
Materiał nadesłany
29 stycznia 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki