Pierwszy z dziesięciu

26. Festiwal Teatrów dla Dzieci 2019

Główna Nagroda dla "Dzieci z Bullerbyn Teatru Miejskiego w Gliwicach„Dzieci z Bullerbyn" wg Astrid Lindgren w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, spektakl ukochany przez najmłodszych widzów gliwickiego teatru, zdobył główną nagrodę jury dziecięcego na Festiwalu Teatrów dla Dzieci 2019 w Krakowie.

To pierwsza, festiwalowo - teatralna nagroda przyznana naszej, także bardzo młodej i nieopierzonej, instytucji. Jest ważna gdyż systematyczna budowa repertuaru dla dzieci była jednym z głównych założeń programowych tworzonego Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Z myślą o teatrze dla najmłodszych i towarzyszących mu projektach edukacyjnych zorganizowaliśmy od podstaw w naszej siedzibie przy Nowym Świecie zaledwie w ciągu dwóch lat dwie nowe sceny teatralne: Małą i Mikro. Dziękuję i gratuluję - zespołowi aktorskiemu, realizatorom spektaklu i reżyserowi za ten nasz mały , ale jakże sympatyczny sukces, który mógłbym porównać do otrzymania Orderu Uśmiechu – również przyznawanego przez Dzieci tym wszystkim, którzy trafiają do ich serc. – Grzegorz Krawczyk Dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Wyniki głosowania na najciekawszy spektakl:

I miejsce – „Dzieci z Bullerbyn" Teatr Miejski z Gliwic (21% głosów)
II miejsce – „Plastusiowy pamiętnik" Teatr Nowy z Zabrza (20% głosów)
III miejsce – „Zorro" Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina (15% głosów)

Wygląda na to, że Śląsk teatrem dla dzieci stoi, bo na "podium" znalazły się trzy spektakle trzech teatrów z tego województwa.

Festiwal odbywał się w dniach 14-25 stycznia 2019 r. Przedstawiono na nim, jak zapewnili organizatorzy „wszystko co najlepsze dla najbardziej wymagającej publiczności", czyli publiczności dziecięcej.

Agnieszka Skowronek
Materiał nadesłany
29 stycznia 2019

Książka tygodnia

W trzech zdaniach. Notatki z lat 2018-2019
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski