"Pijany na cmentarzu" w teatralnym wyścigu

plebiscyt "O Dziką Różę"

"Pijany na cmentarzu" w reżyserii Piotra Siekluckiego to kolejna propozycja w teatralnym plebiscycie "O Dziką Różę". Kto jeszcze nie widział spektaklu może go obejrzeć w czwartek o godz. 19.

Spektakl powstał na podstawie prozy Marka Hłaski. To historia 30-letniego partyjnego działacza Franciszka Kowalskiego - żarliwego komunisty i karierowicza, zręcznie lawirującego między ideologicznymi sługusami, gotowymi zadenuncjować nawet własną rodzinę. Do czasu... Suto zakrapiane spotkanie z dawno niewidzianym przyjacielem kończy się niepotrzebną dyskusją z milicją. Kowalski trafia do aresztu, zostaje wyrzucony z partii, traci rodzinę i przyjaciół. Wiele scen do złudzenia przypomina rzeczywistość z filmów Barei. Ważną rolę w spektaklu pełnią też multimedia. Na ekranie widzowie oglądają PRL-owskie kroniki i sceny, które w tym samym czasie rozgrywają się w innej części teatru.

Plebiscyt "O Dziką Różę" 

Od poniedziałku codziennie prezentujemy sylwetki aktorów oraz drukujemy kupon do głosowania, który w teatralnej kasie można zamienić na wejściówkę na spektakl. Na podstawie Państwa głosów zostaną też wybrane najpopularniejszy aktor i spektakl sezonu. Wypełnione kupony należy wrzucać do urn przed siedzibą teatru oraz w redakcji "Gazety" przy Rynku 16.

Paweł Sanakiewicz 

Jak sam o sobie mówi, jest aktorem z "dawnej epoki". Krakowską szkołę teatralną skończył w 1978 roku. W Kielcach zadebiutował rolą Orgona w sztuce "Tartuffe albo Szalbierz". Wcześniej związany z krakowskim Teatrem Słowackiego i teatrem Bagatela. Laureat m.in. Złotej Maski, od lat podkłada głos w kreskówkach. W tym sezonie zagrał w "Pijanym na cmentarzu", "Nowym ładzie świata", "Miłości i polityce" i "Tartuffe albo Szalbierz".

mon
Gazeta Wyborcza Kielce
14 czerwca 2007

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia