Piknik kreatywny i podsumowanie projektów edukacyjnych

Akcja/ Kreacja/ Edukacja

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na piknik kreatywny będący podsumowaniem projektów edukacyjnych prowadzonych w sezonie 2016/2017. Podczas naszego pierwszego sezonu w Teatrze działały dwie, duże grupy warsztatowe: Dziecięce Studio Teatralne i Scena Seniora, odbywał się także kurs Techniki Teatralne i Dramowe, skierowany do nauczycieli i pedagogów teatralnych.

W trakcie pikniku – 11 czerwca – zaprezentowane zostaną premiery spektakli będących efektami pracy podczas tegorocznych działań edukacyjnych.

g. 16:00 – „Wielcy Mali Odkrywcy", scenariusz i reżyseria: Krystyna Hussak – Przybyło, wystąpią uczestnicy zajęć DZIECIĘCEGO STUDIA TEATRALNEGO. Mali – wielcy odkrywcy, uczestnicy spotkań Dziecięcego Studia Teatralnego wyruszają w podróż szklakiem Krzysztofa Kolumba. To wyprawa do krainy wyobraźni, podczas której odkrywają nowe lądy własnej kreatywności. Spektakl o marzeniach pełen piosenek i energii młodych twórców.

g. 17:00 – „Ptam" – etiudy, scenariusz i reżyseria Krystyna Hussak – Przybyło, na podstawie tekstu Krystyny Miłobędzkiej, wystąpią uczestnicy kursu TECHNIKI TEATRALNE I DRAMOWE. 

Prezentacja pt. „Ptam" jest zbiorem etiud, inspirowanych tekstami Krystyny Miłobędzkiej, której twórczość stanowi przykład zderzenia materii poetyckiej, opartej na skojarzeniach i przenośniach z prawami rządzącymi sztuką teatru. Obowiązuje w niej zasada „maksimum treści w minimum słów", każde słowo jest tu niezmiernie ważne. Dla uczestników kursu najciekawszym z wątków pojawiających się w tekście dramatu Miłobedzkiej była konfrontacja świata dorosłych i dzieci. Nauczyciele wcielą się w etiudach w swoich uczniów i z dziecięcego punktu widzenia spojrzą na problemy niesione przez dorosłość. Podczas spotkania zostaną wręczone certyfikaty poświadczające ukończenie kursu TECHNIKI TEATRALNE I DRAMOWE.

g. 18:00 – „Z ilu ludzi składa się człowiek", scenariusz i reżyseria Krystyna Hussak – Przybyło, na podstawie tekstu Krystyny Miłobędzkiej „Serdeczny stary człowiek", wystąpią uczestnicy grupy SCENA SENIORA

Przygotowane z myślą o seniorach zajęcia okazały się projektem międzypokoleniowym. W spotkaniach uczestniczyli seniorzy i ich wnuki. Praca nad spektaklem dała możliwość wspólnego zastanowienia się nad rożnymi etapami życia ludzkiego i złożyła w scenariusz, który w nieco ironiczny sposób opowiada o kondycji człowieka.

Pokazy to nie jedyna atrakcja

O g. 15:00 zapraszamy na teatralne patio, gdzie najmłodsi będą mogli zmierzyć się z zadaniami postawionymi przed nimi na warsztatach kreatywno – edukacyjnych.

Pod szyldem „Malowane role" profesjonalna charakteryzatorka odkrywać będzie tajemnice scenicznego makijażu, pokaże jak przy pomocy kilku prostych tricków zmienić się w tygrysa, klauna, kota.

Hasło „Przymierz się..." ma zachęcać do zbadania zawartości tajemniczego, teatralnego kufra, w którym ukryte zostaną sceniczne kreacje. Kapelusze, suknie, peleryny i wiele innych, zaskakujących kostiumów będzie można przymierzyć i poczuć na własnej skórze efekt scenicznej przemiany.


Prowadzący warsztaty „Maski igraszki" zaproponują dzieciom zaprojektowanie i wykonanie wymarzonych, teatralnych masek.
„Akcja animacja" będzie okazją do zobaczenia na czym polega animacja lalek. Pomogą w tym bohaterowie spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama" – Miś i Tygrysek.

Projekty edukacyjne są zaproszeniem do wspólnego odkrywania świata teatru. Pokazujemy naszą pracę od kulis, dajemy możliwość zobaczenia niedostępnych dla widzów miejsc, zdradzamy sposoby budowania spektaklu teatralnego, a także umożliwiamy uczestniczenie w procesie twórczym. Działania będą kontynuowane w sezonie 2017/2018 serdecznie zapraszamy.

 

(-)
Materiał organizatora
12 czerwca 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...