Piknik kreatywny i podsumowanie projektów edukacyjnych

Akcja/ Kreacja/ Edukacja

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na piknik kreatywny będący podsumowaniem projektów edukacyjnych prowadzonych w sezonie 2016/2017. Podczas naszego pierwszego sezonu w Teatrze działały dwie, duże grupy warsztatowe: Dziecięce Studio Teatralne i Scena Seniora, odbywał się także kurs Techniki Teatralne i Dramowe, skierowany do nauczycieli i pedagogów teatralnych.

W trakcie pikniku – 11 czerwca – zaprezentowane zostaną premiery spektakli będących efektami pracy podczas tegorocznych działań edukacyjnych.

g. 16:00 – „Wielcy Mali Odkrywcy", scenariusz i reżyseria: Krystyna Hussak – Przybyło, wystąpią uczestnicy zajęć DZIECIĘCEGO STUDIA TEATRALNEGO. Mali – wielcy odkrywcy, uczestnicy spotkań Dziecięcego Studia Teatralnego wyruszają w podróż szklakiem Krzysztofa Kolumba. To wyprawa do krainy wyobraźni, podczas której odkrywają nowe lądy własnej kreatywności. Spektakl o marzeniach pełen piosenek i energii młodych twórców.

g. 17:00 – „Ptam" – etiudy, scenariusz i reżyseria Krystyna Hussak – Przybyło, na podstawie tekstu Krystyny Miłobędzkiej, wystąpią uczestnicy kursu TECHNIKI TEATRALNE I DRAMOWE. 

Prezentacja pt. „Ptam" jest zbiorem etiud, inspirowanych tekstami Krystyny Miłobędzkiej, której twórczość stanowi przykład zderzenia materii poetyckiej, opartej na skojarzeniach i przenośniach z prawami rządzącymi sztuką teatru. Obowiązuje w niej zasada „maksimum treści w minimum słów", każde słowo jest tu niezmiernie ważne. Dla uczestników kursu najciekawszym z wątków pojawiających się w tekście dramatu Miłobedzkiej była konfrontacja świata dorosłych i dzieci. Nauczyciele wcielą się w etiudach w swoich uczniów i z dziecięcego punktu widzenia spojrzą na problemy niesione przez dorosłość. Podczas spotkania zostaną wręczone certyfikaty poświadczające ukończenie kursu TECHNIKI TEATRALNE I DRAMOWE.

g. 18:00 – „Z ilu ludzi składa się człowiek", scenariusz i reżyseria Krystyna Hussak – Przybyło, na podstawie tekstu Krystyny Miłobędzkiej „Serdeczny stary człowiek", wystąpią uczestnicy grupy SCENA SENIORA

Przygotowane z myślą o seniorach zajęcia okazały się projektem międzypokoleniowym. W spotkaniach uczestniczyli seniorzy i ich wnuki. Praca nad spektaklem dała możliwość wspólnego zastanowienia się nad rożnymi etapami życia ludzkiego i złożyła w scenariusz, który w nieco ironiczny sposób opowiada o kondycji człowieka.

Pokazy to nie jedyna atrakcja

O g. 15:00 zapraszamy na teatralne patio, gdzie najmłodsi będą mogli zmierzyć się z zadaniami postawionymi przed nimi na warsztatach kreatywno – edukacyjnych.

Pod szyldem „Malowane role" profesjonalna charakteryzatorka odkrywać będzie tajemnice scenicznego makijażu, pokaże jak przy pomocy kilku prostych tricków zmienić się w tygrysa, klauna, kota.

Hasło „Przymierz się..." ma zachęcać do zbadania zawartości tajemniczego, teatralnego kufra, w którym ukryte zostaną sceniczne kreacje. Kapelusze, suknie, peleryny i wiele innych, zaskakujących kostiumów będzie można przymierzyć i poczuć na własnej skórze efekt scenicznej przemiany.


Prowadzący warsztaty „Maski igraszki" zaproponują dzieciom zaprojektowanie i wykonanie wymarzonych, teatralnych masek.
„Akcja animacja" będzie okazją do zobaczenia na czym polega animacja lalek. Pomogą w tym bohaterowie spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama" – Miś i Tygrysek.

Projekty edukacyjne są zaproszeniem do wspólnego odkrywania świata teatru. Pokazujemy naszą pracę od kulis, dajemy możliwość zobaczenia niedostępnych dla widzów miejsc, zdradzamy sposoby budowania spektaklu teatralnego, a także umożliwiamy uczestniczenie w procesie twórczym. Działania będą kontynuowane w sezonie 2017/2018 serdecznie zapraszamy.

 

(-)
Materiał organizatora
12 czerwca 2017

Książka tygodnia

Trailer tygodnia