Piotr Reichert - kameralista

Koncert kameralny - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Kameralista, solista i pedagog. Uczeń Andrzeja Góreckiego (Lublin, klasa skrzypiec i altówki) oraz Aleksandra Nejnskiego (klasa altówki - Akademia Muzyczna w Sofii). W latach 1981 - 1988 był muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka oraz orkiestry Sinfonia Varsovia.

Od 1988 roku jest członkiem Kwartetu Camerata. Wspólnie z zespołem zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, m.in. w Monachium (1990), Paryżu (I nagroda w 1990) i Tokio (1989). Nagrał też kilkanaście płyt (dla wytwórni tj. DUX, Thorofon, Ricercar, Koch), wielokrotnie zdobywając wyróżnienia tj. Płyta Roku miesięcznika „Studio” (1995), Diapason d\'Or (1994), Sforzando (miesięcznik „Crescendo”, 1995) oraz Fryderyk (2000).

Razem z kwartetem dokonywał nagrań radiowych dla Polskiego Radia oraz dla radiofonii Niemiec, Hiszpanii, Belgii i USA. Koncertował w wielu krajach Europy, w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Prowadzi klasę altówki na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie i w Białymstoku, a także w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego uczniowie zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Wykłada podczas kursów mistrzowskich w Żaganiu, Darłowie, Janowcu nad Wisłą, Kołobrzegu, Łańcucie oraz Gorlicach (kursy kameralne). Jest jurorem konkursów altówkowych i kameralnych.

Za działalność artystyczną wraz z pozostałymi członkami Kwartetu Camerata odebrał w 2004 roku Odznakę „Zasłużonego działacza kultury”. W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
(materiał udostępniony przez artystę)

(-)
Materiały OiFP
15 maja 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...