Piotruś, Hak i krokodyl

"Piotruś Pan" - aut. James Matthew Barrie - reż. András Veres - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

Dwa tygodnie po 14 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice Dzieciom, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na kolejne wydarzenie.

W sobotę 15 października odbędzie się premiera spektaklu „Piotruś Pan" Jamesa Matthew Barriego w przekładzie i adaptacji Jakuba Roszkowskiego.

Przedstawienie na dwu aktorów i lalki realizuje międzynarodowy, polsko-węgiersko-niemiecki zespół artystów. Reżyser András Veres dał się poznać śląskiej publiczności podczas Festiwalu Katowice Dzieciom jako twórca świetnego monodrmu „Lenka i wróżka" (uhonorowanego nagrodą aktorską dla Bori Vargi za najlepszą rolę kobiecą). W „Piotrusiu Panie" role wszystkich postaci (a jest ich niemało) powierzył Dawidowi Kobieli, któremu animacyjnie towarzyszyć będzie Piotr Janiszewski (jako Kapitan Hak). Scenografię zaprojektował Bartholomäus Martin Kleppek, znany ze współpracy z polskimi teatrami dramatycznymi i lalkowymi, a muzyka jest dziełem Dávida Kissa, związanego z teatrem lalek w Szombathely.

Ponad stuletnia, ciesząca się niesłabnącą popularnością historia o Piotrusiu Panie i jego przygodach w Nibylandii przybiera w inscenizacji Teatru Ateneum formę wspomnień, jakie chłopiec, „który nigdy nie dorośnie" przywołuje na swojej wyspie; bo przecież „Nibylandia od zawsze – w takim czy innym stopniu – jest wyspą, na której migocą czasem fantastyczne barwy, gdzie zobaczysz koralowe rafy, a niedaleko brzegów podejrzane okręty, gdzie są dzicy ludzie..."

Będzie zatem o Wendy, Dzwoneczku, Zagubionych Chłopcach, o życzliwych Indianach i strasznych Piratach, no i oczywiście o odwiecznym wrogu Piotrusia, Kapitanie Haku, za którym podąża nieustraszony krokodyl!

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
14 października 2022
Portrety
András Veres

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia