Pisarz zamierza przepytać własnego ojca

Cykl "PC Drama" - Czytanie performatywne - Klub Żak w Gdańsku

Klub Żak zaprasza 23 lutego na kolejną odsłonę cyklu "PC Drama". Sztukę Nisa-Momme Stockmanna pt. "Żaden statek już nie przypłynie" przeczytają m.in. Małgorzata Buczkowska i Ksawery Szlenkier.

"Młodym pisarzom - takim jak bohater sztuki - tworzącym dla teatru, przyszło żyć w stresujących czasach. Pisanie do szuflady, nawet jeśli są to genialne sztuki, nie zapewni im środków do życia. Zdaniem dających bohaterowi dobre rady ludzi teatru sprzedać może się pisanie o tym, co dziś ludzi interesuje, na przykład o zjednoczeniu Niemiec. Tylko co o odległym już o ponad dwadzieścia lat wydarzeniu może napisać niespełna trzydziestoletni pisarz? To opowieść o wyjściu z długiego cienia rzucanego przez przeszłość i o uwolnieniu się spod jej wpływu. Czynność dyktowania i późniejszego odsłuchiwania nagranych materiałów do pisanej przez bohatera sztuki, w połączeniu ze scenami dialogowymi, budują napięcie i pozwalają na niezwykle interesującą grę pomiędzy fikcją opisanego i rzeczywistością opowiedzianego. Pisarz zamierza przepytać własnego ojca, jak odebrano upadek muru berlińskiego w prowincjonalnej, oddalonej od centrum wydarzeń społeczności, w której żył. W wyniku protekcjonalnego traktowania, wściekły na ojca, staje się coraz bardziej agresywny. Próba napisania sztuki o polityce kończy się powstaniem osobistej impresji na temat współczesnego świata, dolach i niedolach młodego pisarza oraz problemach porozumienia się ojca i syna." (ADiT)

23.02.2015 / G.19.00 / SALA SUWNICOWA

Żaden statek już nie przypłynie

autor: Nis-Momme Stockmann | przekład: Jacek Kaduczak | reż.: Andrzej Majczak | tekst przeczytają: Artur Steranko, Sebastian Oberc, Małgorzata Buczkowska (na zdjęciu) i Ksawery Szlenkier | muzyka: Marcin Rumiński

Rozmowę z artystami prowadzić będzie prof. Zbigniew Majchrowski.

Bilety: 10 zł - normalny, 8 zł - Karta do Kultury, 5 zł - uczniowie, studenci, seniorzy, 3 zł - Karta Dużej Rodziny

(-)
Materiał Teatru
23 lutego 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...