Piszczyk na deskach teatru

"Piszczyk" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Polski w Poznaniu

Prapremiera spektaklu w reżyserii Piotra Ratajczaka 25 maja na Dużej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu w ramach VI Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI „Ojcowie”.

Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to kanon polskiego kina i literatury – prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość.

Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Piszczyk zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być tym normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Pytają, kim byłby dziś Jan Piszczyk? A może wszyscy po trochu jesteśmy takimi tragikomicznymi konformistami?

W spektaklu występują: Łukasz Chrzuszcz (Jan Piszczyk), Barbara Prokopowicz (Barbara Skoczyńska, żona), Teresa Kwiatkowska (Janina Piszczyk, matka), Wiesław Zanowicz (Cezary Piszczyk, ojciec), Anna Sandowicz (Nata Springer), Mariusz Adamski (Ksiądz Jacek), Piotr Kaźmierczak (Zygmunt Florczak-Wieniawski, były oficer SB), Michał Kaleta (Janusz Wilhelm, dyrektor), Piotr B. Dąbrowski (Zbyszek „Zigi" Bauer, przyjaciel, aktor), Andrzej Szubski (kolega z PZPR).

Sztukę „Piszczyk" napisali Jan Czapliński i Piotr Rowicki. Wspólnie z Piotrem Ratajczakiem (reżyserem i autorem opracowania muzycznego) spektakl współtworzą: Jan Czapliński (dramaturgia), Matylda Kotlińska (scenografia), grupa Mixer (kostiumy), Arkadiusz Buszko (ruch sceniczny), Bary (reżyseria świateł), Aleksander Grzebalski (projekcje wideo).

Prapremiera odbędzie się 25 maja o godz. 19.00 na Dużej scenie. Kolejne spektakle: 31 maja, 1, 2, 4, 5 i 27 czerwca. Bilety w cenie 45/40 zł i 35/30 zł dostępne są w kasie Teatru (tel. 61 852 05 41, 61 852 56 28; e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl).

(-)
Materiał Teatru
24 maja 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia