"Piszczyk" na festiwalu

6. Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi"

Premierowe przedstawienie sztuki "Piszczyk" w reżyserii Piotra Ratajczaka zostanie zaprezentowane w ramach rozpoczynających się w piątek w Poznaniu VI Międzynarodowych Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi" - organizowanych przez Teatr Polski.

Komedię "Piszczyk" napisali Jan Czapliński i Piotr Rowicki, sztukę wyreżyserował Piotr Ratajczak.

- Akcja "naszego" Piszczyka dzieje się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to w Polsce doszło do zmian, wraz z nadejściem wolności po 1989 roku, w świadomości społecznej. Będzie można zobaczyć, czy życie w przestrzeni wolności jest dla Piszczyka łatwiejsze niż w czasach komunizmu - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej Ratajczak.

Reżyser tworząc spektakl, oparł się na dwóch dotychczasowych filmach, które powstały o Janie Piszczyku oraz na filmie "Zelig" Woody Allena.

- Nasz bohater będzie w sztabie wyborczym Stanisława Tymińskiego, będzie wspierał działania profesora Tołpy i tworzył piosenki disco-polo - opowiedział o sztuce reżyser.

"Piszczyk" będzie jedyną premiera sceniczną podczas Spotkań "Bliscy Nieznajomi", które w tym roku poświęcone są ojcostwu.

Tłumacząc temat festiwalu, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Paweł Szkotak powiedział, że nie chodzi tu tylko o dziedziczenie biologiczne, ale także o dziedzictwo kulturowe naszych przodków. "Ostatnio zmieniła się rola ojca w społeczeństwie, jest to związane ze zmianami społecznymi ostatnich lat. Inaczej teraz definiuje się ojcostwo, inne role muszą w życiu odgrywać ojcowie. Ale nie chodzi tylko o ojcostwo biologiczne - to także dziedzictwo kulturowe naszych przodków i jego wpływ na nasze życie" - powiedział Szkotak.

Festiwal rozpocznie się 24 maja performatywnym czytaniem tekstu Wojciecha Staszewskiego "Ojciec.PRL" przygotowanym przez Teatr Polski w Poznaniu.

Oprócz sztuk Teatru Polskiego w Poznaniu, podczas pięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć także dwie sztuki Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, oraz po jednym Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Deutsches Theater z Berlina i Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Po raz pierwszy w historii Spotkań przyznana zostanie nagroda publiczności, która wybierze najlepszy jej zdaniem spektakl.

Uzupełnieniem serii przedstawień będą projekcje seansów Teatru Telewizji: "Ojciec" Strindberga i "Moja córeczka" Różewicza.

Ideą Europejskich Spotkań Teatralnych jest prezentacja ciekawych artystycznie osiągnięć scenicznych oraz dyskusja wokół aktualnych problemów z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy.

Festiwal ma charakter tematyczny. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem "Blizny historii", druga - "Wykluczeni", trzecia - "Święta rodzina?", czwarta "Herosi i heroiny", piąta - "Przechodnie".

(-)
(PAP)
21 maja 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia