Placido Domingo? Mamy swoich artystów!

Hiszpański śpiewak zaśpiewa 10 czerwca w Teatrze Wielkim

Pomysł sprowadzenia słynnego tenora do Łodzi wywołał burzę na sesji sejmiku województwa łódzkiego. -Wydawanie pieniędzy na występ to potwarz rzucona ludziom pogrążonym w kryzysie gospodarczym - grzmiał radny PiS.

Hiszpański śpiewak uznawany jest za jednego z najlepszych tenorów na świecie. Zaśpiewa 10 czerwca w Teatrze Wielkim. Jego recital potrwa 100 minut. Domingo zwykle śpiewa przy akompaniamencie własnej orkiestry, tym razem zgodził się na łódzkich muzyków. Zresztą Łódź będzie jedynym miastem w Polsce, które znajdzie się na ogólnoświatowej trasie wielkiego tenora. Marszałek Włodzimierz Fisiak chce, by jego koncert uświetnił 90-lecie powstania województwa łódzkiego.

- Wiem, że rozważano różnych wykonawców, od gwiazd pop po przedstawienia baletowe - mówi Marek Szyjko, dyrektor łódzkiej opery, który organizuje wydarzenie. - Ale gdyby zapytać, jaki koncert pozostał w pamięci łodzian, ośmiu na dziesięciu powie: Andrei Boccellego. A z całym szacunkiem dla Boccellego, maestro Placido Domingo to papież współczesnej opery. Będziemy mogli zobaczyć i posłuchać znakomitego mistrza, a nie przelotną gwiazdkę, o której koncercie zapomnimy szybko, tak jak o dzisiejszym śniegu.

Faktycznie, występ tej rangi artysty to wielka zmiana, bo dotąd w Łodzi gościły głównie gwiazdy jak z remizy.

Jednak koncert podzielił radnych na sesji sejmiku. Poszło o pieniądze.

Całkowity koszt organizacji koncertu to 1,78 mln zł:

* 1,67 mln zł - honorarium dla Placido Domingo
* 108 tys. zł - koszty związane z transportem artysty, jego zespołu, przejazdy lokalne i noclegi.

- Najpierw zatroszczmy się o mieszkańców, którzy tracą pracę, potem wyrzucajmy w błoto 1,5 mln zł - grzmiał Wojciech Szczęsny-Zarzycki, radny PiS-u. - Wydawanie takiej kwoty na jednorazowy występ tenora to potwarz rzucona ludziom pogrążonym w kryzysie gospodarczym. Przecież mamy wielu znakomitych artystów, którzy mogą uświetnić obchody rocznicowe naszego województwa. Gdyby ich poprosić, pewnie zgodziliby się wystąpić za darmo.

Według Fisiaka zorganizowanie koncertu tenora pomoże w staraniach o uzyskanie przez Łódź tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Późnym wieczorem, podczas sporów proceduralnych, radni zgodzili przekazać pieniądze na koncert. Za było 16 radnych, przeciw - 6.

Marcin Kwintkiewicz
Gazeta Wyborcza Łódź
27 lutego 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...