Plakat jako artystyczne dzieło sztuki

5. ogólnopolska akcja "Dotknij teatru"

27 marca w ramach ogólnopolskiej akcji na Dzień Teatru CK Zamek proponuje wystawę "Śląska Szkoła Plakatu. Plakaty teatralne Tadeusza i Piotra Grabowskich".

Śląska Szkoła Plakatu to grupa twórców związana z katowickimi uczelniami artystycznymi, wpisująca się w szersze zjawisko jakim była Polska Szkoła Plakatu. W czasach natłoku przekazów medialnych i reklamy warto docenić i zwrócić uwagę na plakat jako artystyczne dzieło sztuki. Międzynarodowy Dzień Teatru jest pretekstem do przyjrzenia się teatrowi z różnych perspektyw, a afisz teatralny jest nieodzownym elementem tworzącym sceniczny przekaz.

Wydarzenie dołączyło do Ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru. Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr "od kuchni", zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Wernisaż wystawy: 27 marca (czwartek) godz. 18:00 czynna do 30 kwietnia

Projekt "Dotknij Teatru" powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach.

(-)
Materiał Teatru
21 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia